Jak jeszcze mogę sobie pomóc?

Po stosunku mam starszne pieczenie i przetarcia towarzyszy przy tym ból wraz z płaczem oczywiście. Używam clotrimazolum hasco oraz Feminellę hyalosoft. Miałam leczenie przeciw bakteryjne niby miałam spokoj na jakieś 2 tygodnie wtedy brałam nystatyne. Dzisiaj wzięłam poerwszy raz Feminellę. Czy ktoś mi podpowie jak jeszcze mogę sobie pomóc? A i dodam że zaczęłam się podmywac rumiankiem.

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeżeli problem leży w dolegliwościach bólowych powodowanych przez infekcję intymną, to niestety musi Pani zgłosić się do ginekologa, by podjąć leczenie. Najczęstszą przyczyną bólu czy pieczenia pochwy podczas oraz po stosunku jest grzybica pochwy – w takim wypadku należy powstrzymać się od współżycia aż do czasu zakończenia terapii. Więcej o przyczynach bólu pochwy w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-pochwy-przyczyny-leczenie. Pieczenie i otarcia mogą być skutkiem urazów mechanicznych powstających podczas stosunku seksualnego. To z kolei może również być przyczyną np. wzmożonej podatności na infekcje intymne. Warto wiedzieć, że podczas współżycia nawilżenie jest niezmiernie istotne. Zarówno brak odpowiedniego podniecenia, jak i zbyt namiętny, gwałtowny seks, a także niedobór hormonalny – mogą prowadzić do otarć nabłonka. Błona śluzowa pochwy z racji swojego unerwienia, jest bardzo wrażliwa i nawet najmniejszy uraz może powodować dotkliwy ból. Warto pamiętać, by przed penetracją stosować żel nawilżający, który zmniejszy tarcie i zminimalizuje ryzyko podrażnień. Również globulki Feminelle, mające działanie nawilżające, to dobry wybór. O suchości pochwy przeczyta Pani pod tym adresem, zachęcam do uważnej lektury: https://portal.abczdrowie.pl/skad-sie-bierze-suchosc-w-pochwie. Aby zapobiegać ewentualnym stanom zapalnym warto również zadbać o florę bakteryjną pochwy i w tym celu stosować probiotyki – w formie globulek lub żelu – które zapewnią właściwe pH pochwy, stanowiące naturalną barierę przed patogenami. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.