Jak leczyć włókniaka powieki?

Witam.Co mogę zastosować na jak to ujęła dermatolog włókniaka miękkiego powieki? Nie wiem czy to brodawka czy klykcina póki co jest niewielkie,pojawiło się jakieś 8miesiecy temu,ale no irytuje mnie choć niewielkie teraz jest bardzo to boje się że się będzie rozrastać.Dermatolog tylko mówiła o usuwaniu prądem i mówiła że małe wgłębienia po tym mogą być :/ Jakie naturalne metody mogę zastosować na powiekę,nieinwazyjne jak laser,wymrażanie i prąd.Probowalam smarować naparem z rumianka i od 2 dni robię okłady z cebuli gotowanej i tego soku.Czy można na to jakaś maść np z nagietka na powiekę?albo olej rycynowy czy na powiekę można jeśli nie dostanie się do oczu bo wiem że oczy drażni albo olejek z drzewa herbacianego???Może są jakieś proszki doustne na to lub mascie.Czytalam że na brodawki jaskółcze ziele,nagietek ale czy na oku nie wyrządza więcej zła?czy są w miarę bezpieczne dla samej powieki ?proszę o rady niezabiegowych metod.Na szyi też mam kilka takich ze 2 małe i 2 duże oo pachami.Czy tam mogę spróbować octem jabłkowym lub ziemniakiem czytałam że wtedy czernieją i odpadają,na powiece wiem że nie nawet bym się bała.Czy na szyi i pod pachą bezpiecznie octem smarować?proszę i rady,chciałabym to usunąć bez blizn,wgłębień itp :/ i bezboleśnie ale też i bez strachu wiem że prąd to pod znieczuleniem ale mimo to nie chce takiego rozwiązania ;/

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Niestety, wiele osób posiada genetyczne predyspozycje do tworzenia się takiego rodzaju zmian. Włókniaki dość często występują zarówno wśród młodszych, jak i starszych osób.

Włókniaki, które można podzielić na miękkie i twarde, są łagodnymi zmianami tkanki łącznej. Nie powodują zazwyczaj bólu, świądu, czy pieczenia, jednak mogą stanowić problem estetyczny, podobnie jak w Pani przypadku. Do głównych czynników odpowiadających za powstawanie włókniaków można by zaliczyć głównie predyspozycje genetyczne, ale również częste podrażnienia skóry (przez niewłaściwą odzież), wiek, u osób chorych na cukrzycę, otyłych, a także z chorobami autoimmunologicznymi.

Ze względu na pewną odległość, trudno jest dokładnie ocenić Pani zmianę na powiece. Zalecamy w razie wątpliwości ponownie skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który na pewno dobierze właściwą metodę usunięcia tej zmiany, aby poprawić Pani komfort.

Najczęstszą metodą pozbycia się włókniaków jest wycięcie chirurgiczne, zastosowanie lasera, elektrokoagulacji lub zabiegu kriochirurgicznego. Czasem można spróbować przyjmowania zastrzyków sterydowych.

Można zastosować olejek herbaciany, jednak takie metody mogą przynieść tylko chwilową ulgę, gdzie problem i tak zostanie. Nie polecamy na własną rękę stosowania niesprawdzonych metod, gdyż tym sposobem można by sobie tylko zaszkodzić.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/wlokniak-rodzaje-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/wlokniak-twardy

https://parenting.pl/wlokniak-to-lagodna-zmiana-nowotworowa-zobacz-co-warto-o-nim-wiedziec-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.