Jak liczyć pierwszy dzień miesiączki?

Witam.
Mam 26 lat i od 3 lat mieszkam za granicą. Moje miesiączki zawsze były bolesne i trwały około 5 dni. Brzuch bolał mnie pierwszego dnia. Odkąd jestem za granicą (Grecja) mój okres zmienił się. Nadal jest regularny, ale przez pierwsze 4 dni mam mało ciemnoczerwonej krwi, a dopiero potem przychodzi ból brzucha i normalne krwawienie, które trwa około 5 dni.
Byłam już tutaj u lekarza, ale nie wiem czy zrozumiał moje pytanie. Badania wyszły pozytywnie. Chciałabym się dowiedzieć czy mam liczyć pierwszy dzień miesiączki od dnia w którym zaczyna się to ciemnoczerwone krwawienie. czy od tego kiedy zaczyna się normalne? Chce zajść w ciążę i jest to dla mnie ważne, by obliczyć dni płodne.
Podkreślam, że taki dziwny okres nie występuje zawsze w takiej postaci. Niekiedy jest normalny (np. w tym miesiącu).
Proszę o poradę.

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Tego typu plamienie przed miesiączką jest charakterystyczne dla niewydolności ciałka żółtego- zaburzenia hormonalnego, w przebiegu którego występuje zbyt niskie stężenie progesteronu w drugiej fazie cyklu. Pierwszym dniem miesiączki jest dopiero dzień, w którym pojawia się obfite krwawienie. W Pani przypadku wskazane byłoby leczenie substytucyjne- podawanie syntetycznego progesteronu w drugiej połowie cyklu, a także w pierwszym trymestrze ciąży, jeśli by Pani w nią zaszła. Niewystarczające wydzielanie progesteronu grozi bowiem zaburzeniem w implantacji zarodka oraz poronieniem. Powinna Pani więc jak najstaranniej wytłumaczyć swój problem lekarzowi!
Pozdrawiam serdecznie!