Jak można zakazić się tą bakterią?

Witam, dziecko 4 miesiące. Wykryto w kale klebsiella oxytoca - przyrost skąpy. Jak dochodzi do zakażenia tą bakteria ? I czy jest groźna dla takiego dziecka ? Dziecko robi zielone kupy, które co jakiś czas brzydko pachną. Innych objawów brak.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Klebsiella pneumoniae i Klebsiella oxytoca to faktycznie bakterie patogenne, które mogą powodować szereg chorób o ciężkim przebiegu. W przypadku K.oxytoca może to być posocznica, zapalenie czy ropnie płuc, infekcje układu moczowego i wiele innych.

O bakteriach Klebsiella przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/klebsiella-czym-jest-zakazenie-co-wywoluje-leczenie.

Do zainfekowania może dojść w szpitalach, placówkach medycznych, ale też na basenach, w saunach itd. Jednak warto wspomnieć w tym miejscu, że do kolonizacji Klebsiellą dochodzi także u dorosłych, zdrowych osób, które nie miały żadnego kontaktu ze szpitalem.

Co więcej kolonizacja organizmu noworodka czy niemowlęcia bakteriami jest procesem fizjologicznym. Jeżeli u dziecka nie ma niepokojących objawów, a wzrost bakterii jest „skąpy”, to powstaje pytanie, czy na pewno jest to stan patologiczny, wymagający leczenia.

Być może pomocne okażą się także odpowiedzi naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prezenie-placz-i-problemy-ze-snem-a-bakteria-klebsiella-pneumoniae-w-kale-u-5-tygodniowego-dziecka oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bakteria-klebsiella-oxytoca-esbl-w-moczu-u-9-miesiecznego-dziecka.

Zielone stolce o brzydkim zapachu mogą mieć inną etiologię – niewykluczone, że jest to reakcja alergiczna na pokarm. Niestety trudno to ocenić, niemniej powinna Pani zgłosić się do pediatry z wynikami badań.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.