Jak powinna wyglądać zdrowa dieta dla mnie?

Witam, nazywam się Artur mam 25 lat ważę 95 kilo mam 186 cm wzrostu . pracuje fizycznie ale nie nazbyt ciężko , gram raz w tygodniu po 1,5h w siatkówkę dość intensywnie. próbowałem juz się  odchudzać ale bez konkretnej diety i biegając ale odczuwałem głód i po którymś dniu juz nie było diety ani biegania. W mojej rodzinie nie występuje nadwaga nie mam chorób przewlekłych. Rano 4 kanapki z 4 bułek z masłem szynka pomidorem obiad ziemniaki jakieś mięso z surówka łącznie dość duży talerz kolacja kanapki podobnie jak śniadanie kolo 20.00 czasem kola zero i woda innych napoi nie pijam. interesuje mnie jak powinna wyglądać moja dieta w jakie produkty bogata a czego unikać. Mam zamiar od wiosny zacząć biegać jak już zacznę czego powinienem jeść więcej żeby mieć więcej energii dziękuje i czekam na odpowiedz

Witam Panie Arturze,

Pana aktualne BMI wynosi 27,45, co oznacza, że rzeczywiście ma Pan nadwagę.

Jeżeli chce Pan schudnąć powinien Pan zatroszczyć się o 2 sprawy:
- dietę
- aktywność fizyczną

Jeżeli chodzi o dietę to powinien Pan:
1. jeść regularnie, najlepiej co 3 godziny, czyli aktualnie je Pan za rzadko. Częste, regularne posiłki oznaczają, że organizm najlepiej gospodaruje dostarczoną energią. Częstsze posiłki spowodują także, ze jednorazowo zje Pan mniej
2. wybierać produkty zgodnie z piramidą żywienia - podstawą powinny być węglowodany z pełnego przemiału (płatki owsiane, chleb razowy, kasza gryczana, ciemne makarony). Dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, Z mleka i przetworów należy wybierać te o obniżonej zawartości tłuszczu: jogurt naturalny, kefir, maślanka, twaróg chudy lub półtłusty. Z mięs - chude tj. pierś z kurczaka / indyka. Należy jeść ryby, jaja i rośliny strączkowe. Z tłuszczów - oleje roślinne. Więcej szczegółów na: http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Należy unikać: hamburgerów, pizzy, frytek, słodyczy, pieczywa drożdżowego (np. drożdżówek), słonych przekąsek (chipsów, paluszków, krakersów), słodkich napojów gazowanych. A także ograniczyć spożycie ziemniaków, białego pieczywa, naleśników, pierogów, białego makaronu, białego ryżu, słodzonych jogurtów.

Trzeba pamiętać także o płynach - najlepiej wybierać wodę, min. 1,5-2 l.

Więcej szczegółów znajdzie Pan w artykułach nt. zdrowych nawyków żywieniowych:
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Co do aktywności fizycznej to kluczowa jest systematyczność. Zaleca się, aby codziennie być w ruchu przez minimum pół godziny. Oczywiście musi Pan dobrze się odżywiać, aby mieć się, żeby np. biegać.

Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Kuczewka