Jak pozbyć się świądu na całym ciele?

Witam, od kilku dni mam uciążliwy świąd skrót na całym ciele, który szczególnie nasila się w nocy. Nie mam żadnej wysypki po prostu odczuwam swędzenie tak silne, że zaczęły robić mi się ślady od drapania. Nie zmieniłam nic w swojej diecie ani w kosmetykach. Zaczekam myć się zwykłym szarym mydłem, pic wapno, stosować hipoalergiczne kremy do nawilżania jednakże nic nie pomogą. Mój kot miał świerzbowca i mam obawy, że może zaraziłam się od niego, chociaż czytałam, że choroba ta nie przenosi się ze zwierząt na ludzi. Czy mogę prosić o pomoc?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

nie należy lekceważyć tego typu dolegliwości i powinna je Pani omówić z lekarzem pierwszego kontaktu, który przeprowadzi z Panią wnikliwy wywiad i podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu lub rozszerzeniu diagnostyki. Być może konieczna okaże się wizyta u gastrologa, który wykona szczegółowe badania. Jednak opisane przez Panią dolegliwości, tj. ból brzucha, nudności, zaburzenia koncentracji mogą pojawiać się z wielu różnych powodów, niekoniecznie związanych z chorobami układu pokarmowego. Być może konieczne będzie rozszerzenie diagnostyki o choroby endokrynologiczne, metaboliczne, czy zakaźne. Jeżeli problemy pojawiają się na tle nerwowym, wówczas niezbędna może być konsultacja psychologiczna. Jednym z objawów może być nerwica, o której może Pani przeczytać na portalu abcZdrowie: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

Niestety na podstawie zawartych w pytaniu informacji, nie można jednoznacznie ustalić rozpoznania. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów na podobne pytania, które dostępne są na naszym portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-zoladka-mdlosci-i-problemy-z-koncentracja

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skad-te-bole-brzucha-nudnosci-i-zmeczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.