Jak radzić sobie w sytuacjach silnego stresu?

Witam, mam problem. Nie potrafię radzić sobie ze stresem, a przez to tracę wiarę w to, co robię. Jestem studentką, od zawsze przejmowałam się mocno każdą porażką, ale tłumaczyłam sobie, że muszę coś zrobić, żeby następnym razem było lepiej. Niestety, tak nie jest. Przed każdym egzaminem nie mogę spać, jeść, co później utrudnia mi koncentrację na egzaminie. Dodatkowo zbliża się koniec, obrona pracy a ja ze stresu nie jestem w stanie jej napisać. Każdego dnia zastanawiam się co jest ze mną nie tak

Witam,

jeśli zinterpretujemy sytuację jako zagrożenie, wtedy czujemy strach (lęk), który jest emocją podstawową, w momencie, kiedy uznamy, że zagrożenia nie ma, czujemy ulgę. W całym procesie rozwojowych doświadczamy różnych negatywnych sytuacji, które kształtują nasze negatywne wzory myślenia, które aktywują negatywne emocje; strach (lęk), złość, smutek oraz określone strategie radzenia sobie, np. behawioralne czyli określone zachowanie. Łatwiej będzie Pani poradzić sobie z problemem, w obecności specjalisty, zalecałabym psychoterapię (poznawczo - behawioralną), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.

Pozdrawiam serdecznie

Szanowna Pani, powszechną wiedzą społeczną jest fakt, iż różni ludzie różnie reagują na różne sytuacje, czyli jedni stresują się w sytuacji A) inni w sytuacji B) a jeszcze inni w C). Różnią się również "sposobem" stresowania się, czyli tym jak ich ciało i psychika na ten stres reagują. Skąd te różnice? Ujmując to w największym możliwym uogólnieniu - z różnic osobowości. Psychoterapia zajmuje się zmianą sposobów myślenia, czucia, zachowania, na taki, który byłby mniej destrukcyjny dla pacjenta/klienta. Żeby jednak taka zmiana mogła mieć miejsce, należy najpierw odkryć przyczyny: dlaczego ta osoba, w taki sposób reaguje w takich sytuacjach. Mowa tu jednak o dosyć poważnej pracy psychoterapeutycznej we współpracy z psychologiem/psychoterapeutą.
Społeczeństwo na co dzień radzi sobie ze stresem w najrózniejszy sposób: sport, inny wysiłek fizyczny, praca, rozrywki, spotkania towarzyskie, modlitwa, medytacja, it. Każdemu troche co innego pomaga.
Jeśli dotychczasowe metody radzenia sobie zawodzą, być może warto skorzystać ze wsparcia specjalisty i podjąć pracę nad dogłębnym zrozumieniem i zmianą doświadczanego problemu.
Pozdrawiam