Jak radzić sobie z tłustą skórą głowy w wieku 29 lat?

Dzień dobry, mam 29 lat, od 13 roku życia staram się przezwyciężyć trądzik i zmiany skórne. O ile z wypryskami jest już trochę lepiej to skóra głowy jest ciągle tłusta jakbym miał na głowie olej, nie ma znaczenia czy po całym dniu czy po godzinie od mycia, głowa jest ciągle tłusta. Byłem już u wielu dermatologów, ale dopiero niedawno ktoś zwrócił mi uwagę, że może to być problem związany z hormonami. W związku z tym pojawia się moje pytanie czy rzeczywiście hormony tak mogą wpływać na skórę? Jeśli tak to jakie badania powinienem przeprowadzić przed wizytą u specjalisty? Z góry serdecznie dziękuję za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Przykro nam, że występują u Pana takie problemy skórne, które na pewno obniżają komfort życia, a także mogą powodować problemy natury estetycznej.

Jak najbardziej szybko przetłuszczające się włosy, jak problemy skórne mogą występować z powodu zaburzeń hormonalnych. Takie przypadłości mogą dotykać zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Rozregulowana gospodarka hormonalna u mężczyzn może dawać takie objawy, jak właśnie problemy skórne, nadmierne owłosienie, problemy z erekcją, czy zwiększoną nerwowość i drażliwość.

Wśród czynników, które mogą wpływać na zaburzenia hormonalne, można by wymienić: predyspozycje genetyczne, choroby autoimmunologiczne, niewłaściwa dieta, przewlekły stres, a także nadmierne stosowanie różnych używek.

Istotnym krokiem byłoby wykonanie pełnej diagnostyki, jak oznaczenie poziomu: testosteronu, prolaktyny, kortyzolu i progesteronu.

Zalecamy Panu konsultację z lekarzem endokrynologiem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu, diagnostyce i leczeniu, aby złagodzić występujące dolegliwości i poprawić Pana, jakość życia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/hormony

https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-pospolity

https://uroda.abczdrowie.pl/przetluszczajace-sie-wlosy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.