Jak rozumieć ten opis wymazu z pochwy?

Dzień dobry, robiłam wymazy z pochwy: tlenowe, beztlenowe i grzyby drożdżopodobne. Wyszła pojedyncza bakteria prevotella bivia. Od P. ginekologa, dostałam amotaks 500 mg dla siebie i partnera na 5 dni. Konsultowałam wynik również z innym specjalistą i on dodatkowo zalecił do tego metronidazol 500 mg na 10 dni. Nie do końca jestem przekonana czy powinnam przyjmować dodatkowo metronidazol, zwłaszcza, że w niedługim czasie był brany również macmiror complex. Z góry dziękuję za odp.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Amotaks to antybiotyk, który ma działanie bakteriobójcze, z kolei Metronidazol to substancja zwalczająca grzyby.

Jeżeli w wykonanym wymazie nie stwierdzono obecności grzybów czy pierwotniaków, to istotnie Metronidazol może być zastosowany na wyrost, choć bakteria Prevotella jest zazwyczaj wrażliwa na działanie Metronidazolu, więc być może to Amotaks jest zbędny w zastosowanej terapii.

Niemniej jedynie na podstawie Pani skąpego opisu wyników badań trudno kwestionować zasadność decyzji ginekologa.

Proszę pamiętać, że określenie sposobu leczenia pacjenta możliwe jest nie na podstawie wyniku jakichkolwiek badań, lecz na podstawie wyniku badań skorelowanych ze zgłaszanymi przez pacjenta dolegliwościami i zebranym przez lekarza wywiadem.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czym-charakteryzuja-sie-bakteryjne-infekcje-pochwy.

Bakteria Prevotella należy do elementu fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy, a leczenie podejmuje się dopiero wskutek pojawienia się objawów wskazujących na zaburzenie homeostazy tego środowiska lub w przypadku wykrycia licznej kolonii bakterii w wymazie.

Proszę zapoznać się z odpowiedzią eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prevotella-bivia-w-wymazie-z-szyjki-macicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.