Jak schudnąć i być szczupłym tak, jak kilka lat wcześniej?

Witam. Jestem mężczyzną w wieku 15 lat o wadze 66 kg i wzroście 164 cm. Obwód brzucha 85 cm. Kilka lat temu byłem jeszcze chudy, i chciałbym wrócić do takiego stanu. Byłem osobą lubiąca wychowanie fizyczne i byłem najlepszy z klasy z w-fu, a w nauce byłem słaby (miałem wtedy 9-11 lat). Następnego roku miałem małe wypadki przez które nie ćwiczyłem na w-fie. Nie uprawiałem żadnego sportu, a jeść jadłem jak zawsze. Przez te wypadki, nie ćwicząc na w-fie, przerzuciłem się na naukę, bardzo dobrze się uczę. Mam kolegę w klasie, który jest grubszy ode mnie i nie chcę, żeby wszyscy się śmiali ze mnie tak jak z niego. W rodzinie wszyscy mnie przezywają, przede wszystkim siostra. O mnie - ćwiczę na w-fie 2 razy w tygodniu. Po szkolę nie uprawiam żadnego sportu, gdyż się uczę. Czasami poskaczę na trampolinie przez ok. 15 minut dziennie i to wszystko. Nie lubię w-fu, wolę naukę. Problem w tym, że jestem gruby w udach, mam duży brzuch, gdy stoję to skóra wisi i mam cycki odstające, nie są płaskie. W rodzinie z mojej mamy strony występuje otyłość (wraz z mamą). Nie byłem u lekarza, gdyż się wstydzę mojego ciała, przez to przestałem chodzić na baseny lub na plaże i uprawiać wszelakie sporty. Głównie wstydzę się odstających cycków. Jadłospis szkoła (w czasie szkoły jem mniej niż w wakacje czy ferie): -9:00 kanapka, -15:00 obiad i napoje (bardzo lubię soki owocowe), -18:00 kanapka i sok oraz 1 owoc, -20:00 herbata i kanapka. Jadłospis dom: -8:30 kanapki 2 (czasami 3) i herbata, -11:30 kanapka i sok, -14:30 obiad (obiady jem bardzo rzadko, gdyż nie lubię drugich dań, lubię bardzo zupy, ale nie wszystkie), -18:00 płatki, chipsy, -21:00 kanapka. Jadłospis weekend: podobnie jak normalny dzień. Nie choruję na przewlekłe choroby. Proszę o pomoc bardzo. Co mam jeść? Jak jeść? Ile jeść? Jakie ćwiczenia uprawiać? Co by było dla mnie jak najlepsze? W jakim stanie jestem? Proszę tak jakby o zaplanowanie dnia dla mnie (harmonogram dnia).
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,

Twoja masa ciała wskazuje na lekką nadwagę. Nie powinieneś się jednak tak bardzo przejmować, ponieważ jesteś w wieku dojrzewania i stale rośniesz oraz się rozwijasz. Potrzebujesz więc energii i regularnej podaży kalorii.

Popełniasz kilka podstawowych błędów żywieniowych, m.in. jesz za dużo kanapek oraz pijesz zbyt duże ilości soków, które zawierają cukier naturalny oraz nierzadko sztuczny. Rano zamiast kanapek wybieraj zupę mleczną - mleko 1,5%/ 2% plus musli naturalne czy owsiankę. Na drugie śniadanie w szkole możesz jeść kanapki, ale z ciemnego pełnoziarnistego pieczywa, a nie jasnego pszennego. Możesz także wybierać grahamki. Jako dodatek do chleba zawsze pamiętaj o warzywach i dodatku białkowym - chudym serze lub wędlinach drobiowych lub chudych. Unikaj tłustych serów (topione, fromage, podpuszczkowe) oraz tłustych wędlin - jedz je w umiarkowanych ilościach. W szkole pij wodę, unikaj soków, herbat w butelkach czy gazowanych napojów (mają bardzo duże ilości cukru). Do obiadu możesz pić sok, ale tylko 100% bez dodatku cukru, rozcieńczony wodą 1:1 (pół na pół). Na kolację możesz jeść kanapki takie jak w szkole lub coś na ciepło. Pamiętaj o dużej ilości warzyw. Jako przekąskę możesz jeść owoce lub orzechy (kilka sztuk).

Posiłki spożywaj regularnie (o stałych porach), około 4-5 dziennie, 3 większe i 2 przekąski. Dodatkowo pij herbatę i kawę bez cukru, unikaj, tzw. bomb kalorycznych - produktów typu fast-food, gazowanych napoji, słodyczy, chipsów, tłustych przekąsek, ciastek i gotowych dań.

Pij, co najmniej 1,5 l niegazowanej, niesmakowej wody dziennie.
Przeczytaj także artykuł na temat zdrowych nawyków i wprowadź je w życie http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Ćwicz minimum 30 minut codziennie. Wykonuj ćwiczenia zarówno na wszystkie partie ciała jak i na określone, z których chcesz pozbyć się tkanki tłuszczowej. Przykładowe zestawy ćwiczeń znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl

Pozdrawiam