Jak sobie poradzić z myślami samobójczymi i bólami głowy?

Dzień dobry, może zacznę od opisania swojego problemu: w listopadzie zdiagnozowano u mnie tętniaka na tomografii komputerowej i przez pewien czas byłam bardzo szczęśliwą osobą, wszystko mi się układało i miałam piękne wizje swojej przyszłości, do czasu potwierdzenia tego przez rezonans upłynęło 6 miesięcy. Do tego czasu było wszystko w porządku, przez ten czas wmówiłam sobie, że mam go, rezonans to wykluczył, ale mi pozostały takie dolegliwości, jak: ból głowy na czubku głowy, szybsze bicie serca, od czasu do czasu ścisk w żołądku, myśli samobójcze, z którymi walczę. Byłam u psychiatry, przepisał mi leki na depresję, które nie pomogły, tylko miały bardzo dużo skutków ubocznych. Przez ten okres strasznie schudłam, staram się żyć z tym, ale za bardzo się nie da. Proszę o odpowiedź rzetelną.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

rozumiem, że wykonywane badania dotyczyły okolicy głowy (tętniaki występują również w klatce piersiowej, jamie brzusznej, kończynach)?

Chciałbym się upewnić, że dobrze zrozumiałem opis problemu: podejrzewano występowanie tętniaka śródczaszkowego, jednak wykonany rezonans wykluczył to rozpoznanie. Była Pani przekonana o tym, że rezonans wykaże jego istnienie, w tej sytuacji napięcia i stresu pojawiły się następujące objawy : "ból głowy na czubku głowy, szybsze bicie serca od czasu do czasu, ścisk w żołądku, myśli samobójcze", które utrzymują się do tej pory. Dodatkowo nastąpiła utrata wagi.

Takie objawy są niespecyficzne i mogą sugerować występowanie różnych problemów zdrowotnych. Skoro badania obrazowe wykluczyły istnienie jakichkolwiek zmian w mózgu, to przyczyn bólów głowy należałoby szukać gdzie indziej. Interesowałoby mnie, czy spadek wagi nastąpił wskutek obniżenia apetytu, czy z powodu innych przyczyn.

W tej konstelacji objawów i związku czasowym ze stanem przewlekłego napięcia rozważyłbym podłoże stresowe, emocjonalne jako przyczynę Pani obecnych problemów. Do postawienia jednak takiego rozpoznania konieczne byłoby wykluczenie przyczyn somatycznych objawów. Myślę, że lekarz prowadzący uczynił to, skoro przepisał Pani leki przeciwdepresyjne. W razie jednak jakichkolwiek wątpliwości może się Pani zwrócić do niego w celu wspólnej, ponownej analizy dokumentacji.

Działania niepożądane leków niekiedy występują, szczególnie zaś na początku leczenia. Jeśli są one szczególnie nasilone, to należy rozważyć zmianę leczenia na mniej obciążające. Myślę, że równolegle może Pani pracować z psychologiem, co być może pozwoli uzyskać większą poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów lęku.

Pozdrawiam serdecznie