Jak sprawdzić, czy macica jest prawidłowego kształtu?

Ponad 25 lat temu miałam plastykę moczowodow z powodu reflexu nerek (mam 3 nerki). Z tego powodu mój lekarz w Anglii stwierdził u mnie ryzyko wystąpienia podwójnej macicy, ale poniewaz jestem w 22tyg ciąży lekarz twierdzi, ze nie da sie sprawdzic czy rzeczywiscie mam podwojna macice, tylko że jest to prawdopodobne. Lekarz zalecił 2dawki sterydow w 27tyg i 2 dodatkowe usg w 30 I 34 tyg. Czy powinnam zgodzić się nas te sterydy (corticozol) i czy rzeczywiście nie da się teraz określić czy moja macica jest nieprawidłowego kształtu???

Lek. Michał Lenard

Faktycznie może być tak, że nie można stwierdzić obecności podwójnej macicy. Na USG czasem jest to niewidoczne, a badania inwazyjne są przeciwwskazane w ciąży. Lekarz zalecił sterydy w celu przyspieszenia rozwoju płodu, ponieważ przy podwójnej macicy wzrasta ryzyko porodu przedwczesnego. Sugeruję zastosować się do jego zaleceń, a w razie wątpliwości skonsultować się z drugim specjalistą. Pozdrawiam!