Jak ważna jest wizyta kontrolna po operacji żylaków?

Witam serdecznie, od prawie 10 tygodni jestem po operacji żylaków prawej nogi, miałam robiony Stripping. Noga już się ładnie wygoiła, od czasu do czasu mam tylko takie lekkie bóle, troszkę poniżej kolana i bardziej w kierunku środka, jest to taki mały odcinek - jakieś 3-4 cm. To miejsce nie jest czerwone ani opuchnięte, nie mam tez gorączki. Z tego co wiem, to ma to jeszcze czas, żeby się samo wygoiło. Lekarz, który mnie operował, powiedział, żebym po nowym roku przyszła na kontrolne USG, ale ja nie mam za bardzo czasu na wizytę, gdyż od niedawna podjęłam pracę. Chciałabym wiedzieć, jak ważna jest wizyta kontrolna? Po co się ją robi? Czy powinnam na nią iść? Co mi grozi, jeśli nie pójdę? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Dolegliwości, jakie Pani opisuje, rzeczywiście nie są groźne. Takie bóle wiążą się najczęściej z uszkodzeniem nerwów unerwiających usunięte żyły i przechodzą same po kilku tygodniach, czasem szybciej.

Jednak uważam, że na wizytę kontrolną, należy się udać - gdy by nie było w tym celowości, nie byłaby proponowana. Kontrolne USG Doppler po operacji usunięcia żylaków wykonuje się w celu oceny rezultatu zabiegu - czy wszystkie perforatory zostały usunięte, jak wygląda czynność pozostałych naczyń żylnych. W razie wskazań można zaproponować postępowanie uzupełniające, a nie czekać, aż pojawią się nowe widoczne żylaki, czy też dolegliwości.

Serdecznie pozdrawiam!