Jakie badania hormonalne powinnam wykonać, aby sprawdzić moją płodność?

Witam,
4 lata temu Pani ginekolog stwierdziła, że mam problemy z hormonami, bo jestem gruba, a gdy poprosiłam ją o skierowanie na badanie krwi pod kątem hormonów, odmówiła mi, bo są drogie.
Co ja mam zrobić? Nie stać mnie na lekarza prywatnego i na zrobienie tych badań samodzielnie, bo są drogie. Przytyłam bardzo mocno podczas brania tabletek antykoncepcyjnych, które przepisała pani doktor - patrząc na mnie i mówiąc „hmm, do Pni pasuje Y***” i wręczyła receptę..
Nie pamiętam ile je brałam, przytyłam 30 kg i tę wagę mam do dziś, w sumie pogodziłam się z tym, ale to niezdrowo. Odstawiłam tabletki, ponieważ miałam kilkudniowe migreny po nich, od 3 lat staram się zajść w ciążę i nic.
Proszę o pomoc

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najprawdopodobniej lekarz odmówił badań hormonalnych, bo nie było innych poza wagą, objawów zaburzeń hormonalnych. Sama nadwaga też nie jest bez wpływu na gospodarkę hormonalną. Pani doktor przepisała Pani tabletki z większą zawartością hormonów ze względu na nadwagę właśnie.
Obecnie trzy lata nieskutecznych starań o dziecko są wystarczającym powodem do przeprowadzenia pełnej diagnostyki niepłodności. Proszę też pamiętać, że nawet silne zaburzenia hormonalne nie powodują tycia, w sensie przyrostu tkanki tłuszczowej, a jedynie mogą zwiększać łaknienie lub powodować zwiększone zatrzymywanie wody w organizmie.
Od Pani zależy, ile kalorii oraz ile ruchu dostarcza Pani swojemu organizmowi. Za swoją nadwagę nie może Pani całkowicie winić hormonów, bo jest to usprawiedliwianie swoich słabości. Polecam nasz portal na temat odchudzania.

Pozdrawiam serdecznie!