Jakie badania zrobić przy podejrzeniu czerwienicy?

witam mam podejrzenie czerwienicy jakie dokładnie specjalistyczne badania krwi mam wykonać , ponad podstawowe - wiarygodne dla hematologa-pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

po badaniu fizykalnym i zebraniu wywiadu kolejnym krokiem w diagnostyce nadkrwistości powinno być wykonanie morfologii krwi obwodowej z rozmazem w celu oceny wydolności szpiku kostnego. Natomiast już to badanie jest podstawą dla hematologa do rozpoczęcia dalszej diagnostyki w celu ustalenia czy ma do czynienia z czerwienicą prawdziwą, wtórną czy rodzinną. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czerwienica-charakterystyka-objawy-rodzaje.

W przypadku czerwienicy wtórnej istnieje szereg chorób, które mogą przyczyniać się do rozwoju tej postaci nadkrwistości, zaś jej leczenie polega na leczeniu schorzenia będącego jej podłożem (np. niezdiagnozowany zespół Cushinga).

Zatem to hematolog decyduje, w jakim kierunku powinna pójść dalsza diagnostyka, zaś w jej ramach wykonana może zostać m.in.: biopsja aspiracyjna, USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej czy badania cytogenetyczne i molekularne (na obecność mutacji JAK2V617F będącej przyczyną czerwienicy prawdziwej). O czerwienicy prawdziwej może Pan przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/czerwienica-prawdziwa-przyczyny-objawy-leczenie.

Być może także ten materiał Pana zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/hipererytrocytoza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.