Jakie kosmetyki są groźne dla ciężarnej?

Czy stosowanie kosmetyków zawierających alkohol (zewnętrznie) na skórę typu toniki do twarzy, płynow do dezynfekcji skóry np. Kodan tinktur forte, octenisept i płynów do płukania jamy ustnej w 2 trymestrze ciąży jest szkodliwe?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Ciąża to czas, w którym skóra kobiety ulega większym zmianom pod wpływem działających hormonów. Skóra często ulega przesuszeniu i jest podatna na czynniki zewnętrzne oraz podrażnienia. Mogą pojawiać się liczne przebarwienia oraz rozstępy.

Podczas tego ważnego okresu nie zaleca się stosowania kosmetyków, zawierających w swoim składzie alkohol. Wszystko, co używa się na skórę może przenikać do środka i wpływać w pewnym stopniu na płód.

Kosmetyki dla ciężarnych ponadto nie powinny zawierać: retinoidów, olejków eterycznych (z lawendy, tymianku, szałwi, czy jaśminu), parabenów, formaldehydów, kofeiny, kwasu salicylowego oraz kwasów AHA.

W czasie ciąży oczywiście można, a nawet powinno się stosować kosmetyki pielęgnujące skórę. Należy sięgać po sprawdzone środki, które zawierają w swoim składzie naturalne składniki, takie jak: ekstrakty roślinne, naturalne oleje, witaminy: C i E, glicerynę oraz pantenol.

Jeśli chodzi o środki dezynfekcyjne to można bezpiecznie używać preparatu octenisept na każdy rodzaj rany.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/kosmetyki-zakazane-w-ciazy

https://parenting.pl/kosmetyki-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.