Jakie składniki odżywcze powinna zawierać dieta przy zaparciach?

Witam. Mam 28 lat, ważę 60 kg przy wzroście 163. Pracę mam średnio aktywną. Praca głównie przy biurku. Próbowałam się odchudzać na własną rękę. Wytrzymywałam około 3 dni. Nie miałam skomponowanej diety i nie wiedziałam co mam jeść, jak i ile (tłuszcze, węglowodany). W mojej rodzinie nie ma problemów z otyłością. Nie jestem na nic przewlekle chora. Na śniadanie zazwyczaj jem jakieś kanapki z serem i wędliną, na obiad standard ziemniaki, makaron lub ryż z jakimś mięskiem i sosem, kolacja tosty lub jogurt. W ciągu dnia dojadam jakąś kanapką, owocem lub musli, bo jestem głodna. Piję codziennie kawę i około 3 szklanek innych napoi. Pory posiłków też mam różne, ponieważ pracuję na zmiany nocne i dzienne. Zależy mi na składnikach z których mogłabym ułożyć konkretna dietę. Dodatkowo mam problemy z zaparciami, a tkanka tłuszczowa rozłożyła mi się głównie na brzuchu i biodrach. Leniuch ze mnie jeśli chodzi o ćwiczenia. Proszę o poradę.
28 LAT ponad rok temu

Witam,

Musi się Pani kierować zasadami:
1. mięso, nabiał - odtłuszczone;
2. napoje - bez dodatku cukru;
3. warzywa - bez ograniczeń;
4. owoce - z ograniczeniem do 1 porcji dziennie ( w diecie odchudzającej);
5. tłuszcze - jeśli margaryny, to typu "light", unikamy smażenia, oleje i oliwę dodajemy jako dodatek (niewielki) do sałatek i surówek;
6. węglowodany - złożone, czyli zawarte w pieczywie pełnoziarnistym, ciemnym, w razowym makaronie, brązowym ryżu i gruboziarnistych kaszach; należy natomiast unikać węglowodanów prostych, które występują w: białym pieczywie, chipsach, łakociach, fast-foodach;
7. wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast-foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia każdego dnia powinna Pani spożyć:
• 5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, musli), przy czym 1 porcja to: 1 kromka chleba, 3 łyżki ryżu, kaszy, makaronu, 2 łyżki płatków;
• 4 porcje warzyw ( w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń, przy czym 1 porcja to 100 g;
• 1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji), przy czym 1 porcja to 100 g owoców (np. 1/2 jabłka, pomarańczy, gruszki, 5 śliwek węgierek lub 7 truskawek);
• mleko i przetwory mleczne - 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji "light", 1 porcja w tym wypadku oznacza: 1 szkl. mleka, kefiru, jogurtu, 100 g sera twarogowego lub 2 plasterki sera żółtego - należy jednak pamiętać, iż ser żółty jest bardzo kaloryczny;
• mięso, ryby lub nasiona roślin strączkowych - 1 porcja, która odpowiada: 150 g ryby lub mięsa z kurczaka/indyka bez skóry; część mięsa można zamienić na 40-50 g suchych nasion roślin strączkowych lub 2 sztuki jaj;
• tłuszcze - 3 porcje, przy czym 1 porcja to 1 łyżka oleju lub oliwy lub 1 łyżka miękkiej margaryny.

Zapotrzebowanie energetyczne dla kobiet w Pani wieku (przy umiarkowanej aktywności fizycznej) wynosi 2400 kcal.
Oznacza to, iż aby chudnąć w tempie 1 kg/tydzień powinna Pani dostarczać organizmowi 1400 kcal/dobę.

Warto także zwiększyć aktywność fizyczną.
Pisała Pani o pracy w trybie zmianowym.
W klubach fitness istnieje możliwość wykupienia karnetu z opcją "open".
Może Pani korzystać z zajęć w klubie w dowolnym czasie.
Jeśli woli Pani ćwiczyć w domu - polecam serwis www.abccwiczenia.pl
Znajdzie tam Pani materiały video z przykładowymi ćwiczeniami.

POZDRAWIAM

P.S
Minimum to 30 min aktywności fizycznej dziennie.