Kiedy można starać się o dziecko po stosowaniu Sertagenu?

Witam.Obecbie przestałam brać sertagen,ostatnia dawka była to 50 mg. Jestem na etapie planowania ciąży. Wiem,ze w ciąży raczej nie powinno się brać tego leku. Moje pytanie brzmi po jakim czasie można się starać o dziecko,tak aby było to bezpieczne dla niego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sertralina to substancja należącą do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Niestety nadal brakuje badań klinicznych, które określałyby bezpieczny czas na zajście w ciąże po odstawieniu tej substancji.

Zazwyczaj lekarze zalecają odczekanie od jednego do nawet sześciu cykli miesiączkowych przed rozpoczęciem starań o dziecko. Postępowanie jest to jednak uzależnione od konkretnego przypadku, dlatego decyzja ta powinna zostać podjęta po konsultacji z lekarzem psychiatrą prowadzącym leczenie i znającym historię choroby. Specjalista określi ryzyko wystąpienia ewentualnych objawów odstawiennych po SSRI. Ważna jest również konsultacja z ginekologiem.

Przydatna dla Pani może okazać się odpowiedź na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leki-z-grupy-ssri-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.