Mam obrzęk warg sromowych - co mam zrobić?

Mam spuchnięte wargi sromowe, ogromny ból, pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie i bardzo się tym martwię. Mam zaledwie 14 lat i jednak ten strach przed ginekologiem jest duży. Co to w ogóle jest i czy jest możliwość wyleczenia tego jakoś samemu?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisany przez Panią stan może być spowodowany przez wiele czynników. Pierwszym z nich jest reakcja uczuleniowa - proszę się na spokojnie zastanowić, czy w ostatnim czasie nie zaczęła Pani stosować nowych kosmetyków, płynu do higieny intymnej, proszku do prania. Jeżeli tak było odstawienie danego produktu może doprowadzić do złagodzenia dolegliwości i w końcu do ustąpienia zmian.

Natomiast inną przyczyną może być infekcja o różnym pochodzeniu - bakteryjnym, wirusowym, czy grzybiczym - wówczas bez włączenia leczenia zmiany nie ustąpią, a dolegliwości mogą się nasilać. Niestety bez badania nie da się odpowiedzieć napytanie co jest przyczyną zmian, a bez postawienia rozpoznania nie można włączyć leczenia.

Najlepiej najpierw porozmawiać na ten temat z Mamą, a następnie jeżeli zmiany nie ustąpią skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Pozdrawiam