Mam podwyższone TSH - czy to świadczy o niedoczynności tarczycy?

Witam, ostatnio robiłam sobie badania kontrolne - morfologie, badanie moczu, TSH, cholesterol, gdyż nie czułam się najlepiej. Jestem zaniepokojona. Moje TSH jest za wysokie - wynosi 6,2, a norma to od 0.4 do 4.00. Reszta badań wyszla w normie, jedynie HCT wyszło mi 36,8 a norma to 37-50. Czy za wysokie TSH świadczy już o niedoczynności tarczycy? Wyczytałam o tym w internecie. Jakie badania powinnam zrobić dodatkowo i czy napierw skierować się do lekarza ogólnego, ponieważ wynik ten jest niepokojący? Proszę o poradę
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podwyższone stężenie TSH wskazywać może na pierwotną niedoczynność gruczołu tarczowego (najczęściej) bądź na jego wtórną nadczynność. Dla zróznicowania z jakim stanem mamy do czynienia w Pani przypadku konieczne jest oznaczenie stężeń wolnych hormonów tarczycy-fT3 i fT4.

Pozdrawiam