Wynik morfologii, TSH i cholesterolu

Witam serdecznie! Dzisiaj odebrałam wyniki badań morfologi i troszkę się przeraziłam. Mam 24 lata, a wynik TSH (L69) wynosi 9.537 mIU/I. Jednakże wynik Bazocytów jest równy 0.00, a z tego co się orientuje, jego podwyższony poziom sugeruje m.in problemy z tarczycą? Do tego dochodzi Podwyższony cholesterol, który wynosi 211, ASO 150j, oraz ALT 37. Proszę o interpretację tych wyników, ponieważ zaczynam się martwić. Pozdrawiam serdecznie

Lek. Marta Gryszkiewicz

Wynik TSH jednoznacznie wskazuje na niedoczynność tarczycy. Wskazane oznaczenie hormonów fT3 i fT4 w celu określenia przyczyny niedoczynności (pierwotna/wtórna). Niezbędne jest leczenie farmakologiczne - substytucja (Euthyrox). Miano bazocytów może, ale nie musi być związane z problemami z tarczycą. Hipercholesterolemia powinna zostać poddana leczeniu dietą - wykluczenie tłuszczów nasyconych, czerwonego smażonego mięsa, masła, itd. Odczyn ASO w graniach normy. ALT nieznacznie poniżej górnej granicy normy.

Witam,

Proszę oznaczyć sobie wynik wolnych hormonów tarczycy we krwi, tj. fT3 i fT4. Podwyższony poziom TSH świadczy najczęściej o pierwotnej niedoczynności tarczycy. Z kolei podwyższony poziom cholesterolu jest dosyć charakterystyczny w niedoczynności tarczycy i najczęściej ustępuje po wyrównaniu czynności hormonalnej tarczycy. Proszę się nie martwić, leczenie niedoczynności tarczycy nie jest trudne, a terapią L-tyroksyną jest niedroga. Warto udać się do endokrynologa, który wdroży Pani odpowiednie leczenie. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest jej autoimmunologiczne zapalenie - choroba Hashimoto.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz