Możliwość ciąży po zabiegu usunięcia nadżerki

Witam! 6.08 miałam ostatnią miesiączkę, 21.08 i 23.08 uprawialiśmy seks z mężem i 30.08 dostałam jednodniowego lekkiego plamienia. Cykle miałam regulowane luteiną, przez 6 miesięcy brałam ją od 16-25 dc. Czy mogę być w ciąży? Dodam, że miesiączkę miałam co 28 dni, w tym miesiąc temu odstawiłam już luteinę, a miesiąc wcześniej dostałam okres 6.08, a powinnam 12.08. 4 miesięcy temu miałam usuwaną nadżerkę i po niej nie ma śladu (2 wizyty u ginekologa). Czy mogę być w ciąży?

Lek. Marta Hat

Witam! W opisanym przez Panią przypadku istnieje możliwość zajścia w ciążę, jednak potwierdzeniem może być dopiero dodatni wynik testu ciążowego oraz uwidocznienie zarodka w obrazie USG. Wstępną odpowiedź na pytanie, czy jest Pani w ciąży, można uzyskać po około dwóch tygodniach od stosunku wykonując test ciążowy z moczu, dokładniejszym badaniem jest test beta HCG z krwi, które można wykonać trochę wcześniej.Test beta HCG z krwi najwcześniej może być wiarygodny około 10 dnia od zapłodnienia. Jeżeli jednak wyjdzie negatywny, warto go powtórzyć. Pęcherzyk ciążowy zwykle jest widoczny w USG dopochwowym w czwartym tygodniu ciąży, ma ona wtedy około 3-4mm długości. Dopiero po wykonaniu tych badań, będzie można potwierdzić bądź wykluczyć ciążę. Pozdrawiam serdecznie!