Na co może u mnie wskazywać ta ciemna wydzielina z pochwy?

Witam ok 5 dni po miesiączce pojawiła się ciemna wydzielina z pochwy wraz z krwistym zabarwieniem świądem, pieczeniem, minęło po 4 dniach bez żadnych lekarstw, ale w trakcie uprawiałam stosunek i pękła prezerwatywa. Czy powinnam szybko wziąć tabletkę po? czy raczej nic mi "nie grozi". Nie chcemy kolejnego dziecka. Kolor upławów zmienił się teraz na bezbarwny z lekkimi niciami brązu i krwi. Nic nie piecze, nie swędzi panika nadal w głowie jest.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ciemna wydzielina z pochwy, zwłaszcza taka, której towarzyszy swędzenie i pieczenie okolic intymnych oznaczać może infekcję intymną bądź zakażenie grzybicze. Ustąpienie objawów nie musi jednak oznaczać wyleczenia, szczególnie jeśli nie podjęła Pani żadnych kroków w tym kierunku. Objawy mogą tymczasowo zaniknąć, a następnie powrócić za jakiś czas, na przykład podczas obniżonej odporności. Dobrze więc by było, żeby zbadał Panią ginekolog.

Jeśli zaś chodzi o ryzyko ciąży, to każdy stosunek niesie je ze sobą, zwłaszcza jeśli jest niezabezpieczony bądź antykoncepcja zawiedzie, jak się stało w Pani przypadku. Mimo, że pierwsze dni po miesiączce to okres względnie niepłodny, to istnieje prawdopodobieństwo ciąży, gdyż plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych nawet kilka dni. Można więc pomyśleć o antykoncepcji awaryjnej, ale proszę pamiętać, że należy ją przyjąć w odpowiednim momencie – np. w ciągu 72 godzin, o czym producent informuje na opakowaniu.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami specjalistów znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zaraz-po-miesiaczce-mozna-zajsc-w-ciaze, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wspolzyjac-kilka-dni-po-zakonczeniu-okresu-mozna-zajsc-w-ciaze, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-grzybica-pochwy-moze-wyleczyc-sie-sama.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.