Niepokojące dolegliwości - czy to objawy anemii?

Mam 16 lat, wagę około 53 kg, wzrost 1,68, więc nie jestem niedokarmiona. Jednak więcej niż pół roku temu przez około dwa tygodnie bardzo mało jadałam. Od tamtego czasu mam częste bóle głowy, mdłości, serce bije mi nierówno i szybko się męczę, po szybkiej jeździe na rowerze jestem bardzo zmęczona, jest mi słabo i niedobrze, parę razy prawie zwymiotowałam po wysiłku fizycznym. Do tego pojawiły się problemy z koncentracją, częściej jestem senna i prawie cały czas zmęczona. Mam też częste zawroty głowy (obraz mi się zamazuje) i zasłabnięcia. Od zawsze jestem blada i słabowita, więc nie wiem, czy to anemia i czy warto iść z tym na badania. Liczę na waszą pomoc i z góry dzięki!
KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Krystyna Gałązka
30 poziom zaufania

Witam!
W przypadku niedokrwistości osłabienie, zmęczenie, senność to klasyczne objawy. Warto udać się więc do lekarza. Wystarczy wykonać proste badanie krwi - morfologię, a będzie wiadomo, czy jest to niedokrwistość. Najczęstsza niedokrwistość - szczególnie u młodych - to niedokrwistość z niedoboru żelaza. Aby ją leczyć podaje się doustnie żelazo w tabletkach. Nie jest to więc uciążliwa terapia, a doprowadzi do poprawy samopoczucia. Przyczyny powyższych dolegliwości mogą też oczywiście być inne. Wizyta u lekarza jest więc niezbędna.
Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty