Nieuzasadniony lęk i stres oraz nasilający się brak motywacji jako objawy depresji

Od pewnego czasu odczuwam nasilający się brak motywacji, brak radości z życia, dawniej śmiałam się bardzo często, aktualnie nie jestem w stanie przypomnieć sobie kiedy szczerze coś sprawiło mi radość. Bardzo dużo śpię, mimo to jestem cały czas zmęczona. Często odczuwam nieuzasadniony lęk i stres, czuję, że jestem beznadziejna i niepotrzebna moim bliskim. Czy to objawy depresji?

Dzień dobry,

Diagnozowanie Pani trudności może mieć miejsce wyłącznie w kontakcie osobistym z lekarzem psychiatrą. Stąd namawiam na osobistą wizytę u psychiatry i/lub psychoterapeuty, którzy zaproponują również stosowne leczenie. Pomoc może Pani uzyskać np.: w Poradni Leczenia Nerwic, Poradni Zdrowia Psychicznego.

Witam,
opisane przez Panią objawy nie składają się jeszcze na obraz depresji w sensie klinicznym, ale jeśli obniżony nastrój utrzymuje się kilka tygodni warto, by skonsultować to ze specjalistą. Służę pomocą w moim gabinecie.
Pozdrawiam

Dzień dobry. Z opisu Pani objawów wynika, że mogą to być objawy depresji, jednak należy to sprawdzić. Po pierwsze należy wykluczyć przyczyny czysto medyczne. Jeżeli Pani objawy utrzymują się co najmniej kilka tygodni - proszę skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić podstawowe badania. Następnie zachęcam do kontaktu z psychologiem w celu dalszej diagnozy. Pozdrawiam.