Niezgodność wieku ciąży w stosunku do ostatniej miesiączki - jak to wytłumaczyć?

Witam,
nie wiem od czego zacząć, 3 czerwca 2011 miałam ostatni raz okres (zawsze miesiączkuję 9,10,11,12 dnia miesiąca a w czerwcu dostałam okres wcześniej). Wybrałam się do lekarza 8 lipca, ale jeszcze wtedy było wg lekarza za wcześnie, żeby mówić o ciąży. Badanie usg GS 0.20 cm i GA 3w6d - ponadto stwierdzono u mnie na lewym jajniku 1torbiel 3 cm. Tego samego dnia wykonałam badanie Bhcg - wynik 401,3mlU/mL. Ponownie przyszłam do lekarza 18 lipca, badanie usg GS 2.05cm i GA6w4d i stwierdzono, że mam 3 cysty na lewym jajniku (3cm, 5cm i 6,7cm). W razie bólu miałam udać się do szpitala i tak się stało. 20 lipca - zrobiono mi kolejne USG GS 2.13cm HBD 6.0, - 22 lipca wykonano kolejne usg CRL 0.44cm, Hbd6.1 ,TP +. I. Ostatnie usg wykonano 25 lipca - w jamie macicy ciąża pojedyncza CRL 0.69cm-Hbd6.4 - TP-120 /min. Badanie usg wykazało ciąże 6w5d. Powiedziano mi, że za tydzień muszę udać się do kontroli, jeśli zarodek będzie miał wielkość 7,4 to jest ok.
Co to znaczy, w którym ja tak naprawdę tygodniu ciąży jestem. Od początku ciąży martwię się czy ta ciąża jest zdrowa, czy rozwija się prawidłowo i czy wymiary są prawidłowe, czy jest coś w niej niepokojącego względem daty ostatniej miesiączki? Lekarka powiedziała, że wg miesiączki ciąża powinna być starsza o tydzień a jest młodsza o tydzień? Czy mam powód do zmartwienia? Czy jest to możliwe, że przesunęła mi się owulacja i zapłodnienie miało miejsce w w okolicy 22, 23 czerwca? Proszę pilnie o odp.
Dziękuję!
PS Dodam, że nie plamię w ogóle, mam okropne mdłości - typowe dolegliwości ciążowe no i biorę 3x dziennie D*** wg zalecenia.

Witam serdecznie!

Wiek ciąży obliczany jest na podstawie daty ostatniej miesiączki. W Pani przypadku, w dniu wysyłania zapytania była Pani w 7 tygodniu i 5 dniu ciąży. U kobiet miesiączkujących nieregularnie wiek ciąży wg ostatniej miesiączki (OM) zwykle różni się od wieku ciąży obliczonego w trakcie USG.

Proszę zauważyć, że Pani cykle ulegają przesunięciu nawet o 5 dni. Trudno jest zatem ustalić, kiedy miała miejsce owulacja i kiedy doszło do zapłodnienia. Stąd też najprawdopodobniej różnica między wiekiem ciąży wg OM a USG.

Chciałabym także zwrócić uwagę, iż obraz USG nie daje idealnych wyników. Na tym etapie ciąży możliwe jest przybliżenie wieku ciąży z dokładnością +/- 3 dni. Dodatkowo optymalnym rozwiązaniem jest wykonywanie badania USG zawsze przez jednego lekarza, na tym samym sprzęcie. Różne aparaty mają różną czułość i stąd możliwe są kilkudniowe odchylenia w pomiarach.

Na tym etapie ciąży dla oceny prawidłowego rozwoju dziecka istotne jest zobrazowanie zarodka i bijącego serduszka. Jeżeli w trakcie badania lekarz zauważył czynność serca to nie ma powodów do zmartwień.

Panie z nieregularnymi cyklami zwykle w książeczce ciąży mają zapisane oba terminy porodu, zarówno na podstawie Om  jak i USG).

Pozdrawiam