Niskie libido i mały penis - czy powinienem się leczyć?

Witam, mam 23 i mam, niestety problem ze zbyt małym penisem. W czasie wzwodu osiąga długość 12-14 cm, zaś obwód jedynie 11,5 cm. Wydaje mi się, że on nigdy nie urósł. Odczuwam słaby popęd seksualny, tak na dobrą sprawę, nie czuję się mężczyzną tylko chłopcem. Jest to mój wielki kompleks. Dojrzewać zacząłem bardzo późno. Czy jest jeszcze jakakolwiek szansa na hormonoterapię - czy warto udać się do endokrynologa?

Lek. Paweł Baljon

Witam Pana serdecznie, przedstawione rozmiary penisa nie odbiegają zbytnio od średnich wielkości dla Polski. Rozumiem jednak, że zaobserwował Pan brak rozwoju narządu po okresie dojrzewania. Przyrost na długość i w obwodzie to bardzo zmienny parametr. U każdego mężczyzny rozmiary te różnią się, czasami nawet znacząco. Średni rozmiar penisa bez erekcji to około 8,5-10 cm, mierząc od podstawy. Może się zdarzyć, że długość prącia zmniejszy się pod wpływem zimna lub po pływaniu, jednak jest to reakcja całkiem naturalna i nie należy się tym przejmować.

Długość penisa jest różna w zależności od rasy czy cech dziedzicznych. Prącie to bowiem część ciała, podobnie jak nos czy stopa, która u każdego mężczyzny może być inna. Należy jednak pamiętać, że długość członka nie oznacza od razu jakości. Mężczyźni, których penis jest mniejszy w stanie spoczynku, osiągają ponad 100% jego wzrostu podczas stymulacji seksualnej. Mężczyźni, którzy mają większe przyrodzenie w stanie spoczynku, osiągają około 75% jego wzrostu w czasie erekcji.

Długość penisa w czasie erekcji w Polsce to od 13 cm do 16 cm, średnia wynosi więc 14,5 cm. Dla podejrzenia zaburzeń endokrynologicznych ważne jest określenie czy występują bądź też wystąpiły inne przesłanki prawidłowego dojrzewania. Mam tu na myśli zmiana zabarwienia głosu, odpowiedni zarost, rozbudowa sylwetki, powiększenie moszny, możność uzyskania erekcji i wytrysku. Na pytanie czy można wprowadzić obecnie do leczenia hormonoterapię mogę powiedzieć, że tak, tylko muszą być co do tego odpowiednie przesłanki i wskazania.

Mogę polecić Panu wizytę u seksuologa. Wstępna rozmowa z lekarzem pozwoli skierować tok postępowania w odpowiednim kierunku. Niewykluczone iż konieczna będzie wspomniana przez Pana wizyta u endokrynologa i oznaczenie poziomu męskich hormonów płciowych.