Ochrona antykoncepcyjna przy stosowaniu tabletek

witam, świadomie zakończyłam blister pigułek na pierwszej z 3 tygodnia-czyli wzięłam 15tabletek i chciałam zrobić przerwę na okres z odstawienia, potem kolejne opakowanie.Mam pytanie: czy po15tabl powinnam zrobic przerwę 7dni czy 5dni bez? wychodz,i że 5dniowa przerwa jest proporcjonalniejsza do 15 tabletek skoro 7 dniowa do 21.Czy w trakcie 15tbl, 5 przerwy i potem nowego opk jestem chroniona? i czy nastepne opk mogę wydłużać no brać 22tbl i 7dni bez aby wrócić do daty okresu?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Zdecydowanie nie powinna Pani aż tak skracać cyklu do 15 tabletek. Skuteczność antykoncepcji może być w takim przypadku zmniejszona. Znacznie bezpieczniej jest wydłużać cykl, a następnie robić 7dniową przerwę.