Pierwsza tabletka antykoncepcyjna - czy zażyłam ją w odpowiednim czasie?

Dzień dobry, mam 19 lat i rozpoczęłam właśnie swoje pierwsze w życiu opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Wczoraj wieczorem o godzinie 22 pojawił się ślad świeżej krwi, więc wzięłam pierwszą tabletkę z blistra. W nocy jednak krwawienia nie było, ale jak wstałam, pojawiło się obfite krwawienie. Czy mogę uznać, że pierwszą tabletkę wzięłam pierwszego dnia nowego cyklu? Czy jestem chroniona przed ciążą od pierwszej tabletki, którą wzięłam? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych powinno rozpocząć się pierwszego dnia miesiączki. Nawet jeśli jednak miesiączka rozpoczyna się plamieniem, powinniśmy uznać to za pierwszy dzień i zażyć tabletkę. Postąpiła Pani zatem jak najbardziej prawidłowo. Oznacza to, że skuteczność antykoncepcyjna jest pełna i że jest Pani zabezpieczona już od zażycia pierwszej tabletki.