Podwyższony poziom bilirubiny całkowitej w badaniu krwi

Witam. Mam od maja 2013 problem z wynikami krwi,konkretnie bilirubina całkowita. Cały czas jest podwyższona niekiedy delikatnie spada,zaś częściej rośnie. Staram się o pracę w wojsku i wszystko powinno być w normie,jednak to teraz mnie dyskwalifikuje. Lekarza nie potrafią podać diagnozy. Ostatnie wyniki bilirubiny całkowitej z18.09.2013 były 2,7 gdzie norma w moim laboratorium jest 0,3-1,2 a teraz wyniki z 15.11.2013 znowu wzrosły do 3,7 przy tej samej normie. Proszę o pomoc.

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
W przypadku braku objawów klinicznych można brać pod uwagę zespół Gilberta. Jest to stosunkowo częsta wśród mężczycn choroba metaboliczna uwarunkowana genetycznie. Nie wymaga leczenia. Polecam konsultację z lekarzem w tym kierunku.

Trzeba sprawdzić inne badania wątrobowe i zrobić usg jamy brzusznej. Nie wykluczone,ze ma pan chorobę Gilberta - uwarunkowane genetycznie zaburzenie przemainy barwników żółciowych i wtedy taka nieco podwyższona bilirubina jest objawem tego zaburzenai. Ale aby postawić taką diagnozę, trzeba wykluczyć inne.