Pomoc dziecku z autyzmem wczesnodziecięcym

Witam mam dziecko chore na autyzm wczesnodziecięcy.Dziecko chodzi obecnie do 1klasy,gdy miał 1,5roku zdiagnozowano u synka autyzm.Przykre jest jednak to,że ja jestm obwiniana o chorobę dziecka.Jestem bowiem na padaczkę i w ciaży nie mogłam całkiem odstawić leków,jedynie je ograniczyć. Nie raz słyszę pretensję,,po co jadłam leki w ciąży"Zaznaczę tu że nikt u mnie w rodzinie nie jest chory na autyzm.Nie warto się obwiniać ale czy ktoś tu ma prawo obwiniać mnie jako matkę?Czy mam czuć się winna?

Niech Pani nie czuje się winna. Czy Pani celowo urodziła potomka autystycznego? Nie.

Nie ma określonej konkretnej przyczyny powstania autyzmu. Jest wiele teorii a ja sam jestem zwolennikiem wielu składowych.

Do powstania autyzmu zalicza się:
+ genetyczne
+ wiek ojca powyżej 40 lat zwiększa ryzyko zachorowalności na autyzm
+ urazy okołoporodowe
+ uszkodzenia centralnego układu nerwowego
+ poważne infekcje i intensywne antybiotykoterapie w okresie niemowlęcym
+ alergie

Leki same w sobie mają naprawdę znikome znaczenie. Proszę mi wierzyć - to nie Pani wina.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
http://blog.psychopedagog.eu
http://facebook.com/gabinetdawidkk/

Terapie i konsultacje on-line.
http://psychopedagog.eu/terapia-online/

Witam. Nie do końca są znane przyczyny autyzmu. Na wystąpienie autyzmu u dziecka ma wpływ szereg czynników i nie nie ma takiej możliwości, by jednoznacznie stwierdzić, iż został on w przypadku Pani Synka wywołany zażywaniem przez Panią w czasie ciąży leków na padaczkę, zatem proszę się nie obwiniać.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Wiele kobiet nie ma wyboru: odstawić leki, czy je brać będąc w ciąży.Nikt nie ma prawa oceniać matki w takiej sytuacji.Geneza autyzmu nadal jest niezbadana do końca.
Jest Pani bardzo dzielną kobietą, która podejmuje wiele codziennych wyzwań i wyrzeczeń związanych z wychowaniem dziecka.Odwagi i siły na każdy dzień!

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Żadnej winy w Pani nie ma. Skoro jest Pani chora i musiała przyjmować leki to tak być musiało, zwłaszcza, że odbywało się to pod komtrolą lekarzy.
Przyczyny autyzmu nie są znane i szacuje się, iż występuje w około jedno na sześdziesiąt urodzeń. To, że w rodzinie nie było takich przypadków jeszcze o niczym nie świadczy.
Każdy rodzic chorego dziecka zwykle obwinia siebie o ten stan co jest naturalne i świadczy o miłości rodzicielskiej. Jednak nie można się winić. Teraz należy skupić się na poprawie funkcjonowania i jakości życia dziecka i rodziny. Stosować systematycznie terapię i nie poddswać się.
Powodzenia!
Pozdrawiam AM