Profil lipidowy u 38-latki

Witam. Jestem kobietą mam 38 lat. Proszę o pomoc w wyjaśneniu wyników. Lipidowy profil: triglicerydy 72; cholesterol całkowity 202. Cholesterol HDL - 54. Cholesterol LDL - 134. Czy zmiana diety i czego nie powinnam jeść, pomoże mi w obniżeniu cholesterolu. Czy te wyniki są bardzo nie prawidłowe? TSH 4,15 (0,2 - 4,2) a Ft4 -16,63 (12-22). Dziekują za jak najszybszą odpowiedź.

Milena Lubowicz

Wyniki te nie są strasznie złe, podwyższenia są niewielkie. Myślę, że w tym wypadku wystarczy dieta niskotłuszczowa i kontrola lipidogramu za 3 miesiące. Proszę też pamiętać o aktywności fizycznej i redukcji masy ciała.
Pozdrawiam

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, zdecydowanie dieta z obniżoną zawartością cholesterolu i tłuszczy szczególnie trans. Cholesterol całkowity jest trochę zbyt wysoki oraz cholesterol LDL a jego poziom powinien być obniżony zgodnie z tym jakimi innymi dolegliwościami ze strony układu sercowo-naczyniowego. Wyniki hormonalne tarczycy nie są teoretycznie nieprawidłowe według norm lecz wynik TSH jest zdecydowanie do obserwacji. Pozdrawiam

Marta Mielniczuk

Pani cholesterol całkowity jest lekko ponad górną granicą normy (do 200mg/dl), ma Pani również zbyt wysoki poziom LDL (do 115mg/dl). Dieta jest podstawą walki ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu, należy ograniczyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, częściowo zastąpić je nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, ograniczyć spożycie cholesterolu oraz zwiększyć ilość węglowodanów złożonych w diecie (błonnik). Pozdrawiam.