Pulsowanie brzucha a tętniak aorty

Witam, mam 34 lata, nadwagę i jestem nerwową osobą. Ostatnio zauważyłam, że pulsuje mi brzuch. Zrobiłam badania usg - nie wykazało żadnych nieprawidłowości, badania krwi- morfologię, cholesterol (164/ 110 ldl/ 45,5hdl), próby wątrobowe, cukier- wszystko w normie. Boję się, że może to być tętniak aorty. Czy mimo dobrych badań jest taka możliwość? Jakie badania jeszcze powinnam zrobić? Ania

Dzień dobry,

Pulsowanie brzucha nie musi być objawem tętniaka ( u osób nerwowych często obserwuje się taki objaw). Jednym z podstawowych badań w jakich można uwidocznić tętniaka jest usg, u Pani wyszło prawidłowe, co powinno Panią uspokoić. W razie wątpliwości lekarz zleciłby wykonanie angio-TK, która pozwala dokładnie ocenić wielkość i zasięg tętniaka - z dokładnością do 0,2 cm. Jeśli w Pani rodzinie ktoś miał tętniaka , a Pani dalej się niepokoi, to można powtórzyć usg u innego lekarza.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz