RTG klatki piersiowej a nadciśnienie

Mam 70 lat ,choruję na nadciśnienie i astmę.Na wykonanym zdjęciu RTG klatki piersiowej opis strasznie mnie zaniepokoił i dlatego bardzo proszę o radę jak to ze mną jet.Oto opis :Płuca bez zmian ogniskowych,z cechami zastoju w krążeniu płucnym.Sylwetka serca umiarkowanie powiększona na zdjęciu p-a.Aorta piersiowa miażdżycowa.Wnęki naczyniowe.Odcinkowe zatarcie lewego zarysu przepony-zastój.Wizytę u lekarza mam dopiero w lipcu,więc może powinnam chociaż prywatnie udać się do jakiegoś lekarza,może

Cechy zastoju w krążeniu małym tzw. płucnym są objawem bardzo często niewydolności serca (np. powiększonej komory). W tym przypadku prawdopodobnie powiększenia aorty z powodów miażdżycowych - zalecam jak najszybsza zmianę diety na przeciwmiażdżycową, to powinno (nie od razu) pomóc do spotkania z lekarzem.
Cechy diety antymiażdżycowej:
- schudnąć
- wprowadzenie do diety tłuszczy omega (nienasyconych) i wykluczenie tłuszczy nasyconych w diecie (smażenie, słodycze)
- 4-5 niewielkich posiłków o stałych porach
- błonnik w diecie ok. 40 g (produkty pełnoziarniste: chleb, makarony, ciemny ryż, płatki pełnoziarniste, owoce, warzywa)
- ograniczyć tłuste wędliny i czerwone mięso
- tłusty nabiał zastąpić chudym
- 1,5-2 litry wody dziennie
- codzienna, lekka aktywność fizyczna np. spacery
Zastosowanie diety powinno pozwolić zmniejszyć objawy miażdżycowe, a więc i także zniwelować zastój w krążeniu płucnym. Powodzenia!