Ryzyko przytycia po dwóch dniach obżarstwa

Czy od dóch dni obżarstwa i to dosłownego obżarstwa mogę przytyć ? Przykładowo .. przeznaczę sobie weekend na słodkie i fastfoody (nie wytrzymam diety bez tych smaków), a przez 5 dni będę pilnowała diety to i tak przytyję ?? Czy mogę sobie takie dwa dni przeznaczyć na łakomczuszka ??

Istnieje takie ryzyko. W niektórych systemach dietetycznych stosuje się tzw. "cheat day" w którym dozwolone jest spożywanie większych ilości potraw lub wybranych potraw z listy tych na co dzień unikanych. W większości przypadków nie prowadzi to do znaczącego pogorszenia efektów diety, niektórzy twierdzą, że działa wręcz stymulująco na metabolizm. Ale w Pani przypadku nie mówimy o jednym, ale o dwóch dniach. A to zupełnie inna sprawa. W takim czasie dochodzi już do rozregulowania metabolizmu, do przestawienia mechanizmów związanych z gospodarką lipidową, ponadto doprowadza do rozciągnięcia przewodu pokarmowego. W takim wypadku nie uda się Pani raczej utrzymać efektów diety. Zwracam też uwagę, że nawet w ramach "cheat day" nie obżeramy się czym popadnie. Można sobie pozwolić na słodycze, ale powinny bazować na owocach, czekoladzie, miodzie. Nigdy nie spożywamy też fast - foodów, gdyż zawierają tłuszcze roślinne utwardzone, w tym tłuszcze trans, będące bardzo niebezpiecznymi dla zdrowia i mające rujnujący efekt dla diet redukcyjnych.