Uszkodzenie pierścienia włóknistego krążka i wypuklina

Czym jest na poziomie L5/s1 widoczna centralno--lewoboczna wypuklina krążka międzykręgowego uciskająca przednią powierzchnię worka oponowego i korzenie nerwowe nerwów rdzeniowych? oraz uszkodzenie pierścienia włóknistego krążka.

Popularna dyskopatia jest chorobą krążka międzykręgowego. Krążek jest strukturą budującą kręgosłup i umiejscowiony jest pomiędzy jego elementami kostnymi-kręgami a dokładniej pomiędzy trzonami kręgów. Zadaniem krążka jest umożliwienie i amortyzowanie ruchów kręgosłupa,
Krążek międzykręgowy zbudowany jest z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego i składa się w ponad 90 procentach z wody. Proces zwyrodnieniowy rozpoczyna się od odwodnienia krążka międzykręgowego. Odwodnienie, utrata sprężystości i zwiotczenie pierścienia włóknistego prowadzą do uszkodzenia struktury krążka.
Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku). Jeżeli ból występuje w okolicy wysuniętego krążka międzykręgowego nazywany jest popularnie “lumbago” lub “korzonki” , jeżeli dysk uciska na korzeń nerwowy powodując dokuczliwy ból promieniujący do kończyny powstaje tzw. rwa np. kulszowa.