W jaki sposób i ile mogę schudnąć?

Ważę 57 kg, mam 11 lat, jestem dziewczyną. Jestem średnio aktywna fizycznie. Wcześniej nie próbowałam się odchudzać. W mojej rodzinie u niektórych krewnych występuje nadwaga. Nie byłam u lekarza. Mój przykładowy jadłospis: - śniadanie: jedna kromka chleba z szynką i 3 łyki herbaty - obiad: 1 kotlet schabowy, ziemniaki, mizeria, przekąski 1000kcal lub trochę więcej - kolacja: 2 kromki chleba z szynką Poniedziałek: - śniadanie: jedna kanapka (bo zazwyczaj spieszę się do szkoły) - obiad: kotlet drobiowy, mizeria - kolacja: 2 kanapki W weekend jem duży, rodzinny obiad: 1 kotlet, fasolka, ziemniaki, mizeria, kalafior + kompot z owoców; porcja średniej wielkości. Nie choruję na choroby przewlekłe.

Witam serdecznie,

dla Twojego wieku masa ciała 57 kg znajduje się powyżej 97 centyla na siatkach centylowych i oznacza otyłość, jednak nie mogę tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ nie podałaś swojego wzrostu. Jeśli Twoja masa ciała Cię niepokoi porozmawiaj najpierw z rodzicami i udaj się do lekarza, który powinien zlecić Ci wykonanie badań. Na pewno nie powinnaś się odchudzać na własną rękę, ponieważ w Twoim wieku diety odchudzające nie są wskazane i szkodzą zdrowiu. Najlepszym sposobem jest zdrowa dieta wykluczająca słodycze i nadmiar tłuszczu oraz dużo ruchu.

Nie możesz ograniczać posiłków, ponieważ z dietą Twój organizm musi otrzymać odpowiednią ilość wapnia i innych składników odżywczych niezbędnych do Twojego rozwoju.

Powinnaś jeść 5 regularnych posiłków w ciągu dnia i więcej pić, ale wody mineralnej lub niesłodzonych herbatek owocowych i ziołowych. Zrezygnuj z podjadania - 1000kcal na przekąski to za dużo. Nadmiar kalorii zostaje odłożony w postaci tłuszczu (1kg to około 7000 nadmiarowych kcal). Jedz więcej warzyw i owoców.

Pozdrawiam