W jaki sposób mam dalej stosować antykoncepcję?

Witam. Jakiś nie cały miesiąc temu wzięłam tabletkę "po" elleone po czym okres opóźnił się o 20 dni. Zrobiłam 4 testy ciążowe wszystkie były negatywne. Teraz biorę antykoncepcję ale też przed okresem ponieważ go jeszcze nie mam. Tabletki przyjmuję od 4 dni lecz dziś współżyłam z mężem Według kalendarzyka powinnam dostać za 2 dni okres. Jak dalej przyjmować antykoncepcję np. w razie pojawienia się okresu. Tabletki to microgynon 21. Dziękuję pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych najlepiej jest rozpoczynać pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. Wówczas ochrona następuje natychmiastowo.

Jeśli rozpoczęła Pani stosowanie tabletek w dowolnym dniu cyklu, to należy liczyć się z tym, że nie będą one skuteczne. Jeśli więc współżyje Pani w tym czasie bez dodatkowego zabezpieczenia, to istnieje ryzyko zajścia w ciążę.

Ponadto podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej nie występują naturalne miesiączki, lecz krwawienia z odstawienia. Okres więc nie wystąpi tak jak Pani przewiduje, lecz najprawdopodobniej po przyjęciu wszystkich tabletek aktywnych. Możliwe jednak, że w trakcie cyklu pojawią się również nieregularne plamienia.

Odpowiedzi na podobne pytania umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjecie-tabletki-antykoncepcyjnej-w-6-dniu-cyklu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/po-jakim-czasie-dzialaja-tabletki-antykoncepcyjne-jezeli-zazyje-sie-je-w-dowolnym-dniu-cyklu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zaczac-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne-yaz-w-dowolnym-dniu-cyklu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.