W jaki sposób zmniejszyć ból i opuchliznę?

Witam. Dostałam skierowanie na operację, ponieważ zdjagnozowano u mnie pojedynczą torbiel kości ( w okolicach kostki u nogi) .Do operacji został mi jeszcze ponad miesiąc, a ból czasami jest nie do wytrzymania. Mam taką pracę, że jestem ciągle na nogach a po 12 godzinach pracy noga mi strasznie puchnie i boli. Czy da się coś z tym zrobić aby zmniejszyć ból i opuchliznę? Dodatkowo chciałam się dowiedzieć ile czasu po operacji trzeba, aby odzyskać pełną sprawność.

W przypadku takiej zmiany opisanej powyżej i dolegliwości powinna pani pójść na zwolnienie i unikać obciążania kończyny gdyż kość osłabiona torbielą może się złamać samoistnie. Leczenie bólu i innych objawów może obejmować leki pc zapalne, pc obrzękowe, okłady z altacetu, żel z kasztanowca. Jednak najważniejsze aby nie doprowadzić do złamania.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

samotne torbiele kostne noszą miano niegroźnych zmian nowotworowych. Często wykrywa się je przy okazji robienia innych badań (np. RTG. przy złamaniach kości). Jeżeli chodzi o sposoby radzenia sobie z takimi zmianami, stosuje się odpowiednie zabiegi chirurgiczne (np. operacyjne uzupełnianie ubytku kostnego, lub ossoskopia czyli oczyszczenie cysty za pomocą artroskopu).

Odnosząc się do domowych sposobów radzenia sobie z bólem, to najlepiej by było, jakby mogła Pani nie narażać kostki na ciągłe obciążenie. Jednak w przypadku, gdy praca na to nie pozwala, w razie braku innych przeciwwskazań, po konsultacji z lekarzem prowadzącym, może Pani stosować odpowiednie leki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe.

Jeżeli chodzi o rekonwalescencję po zabiegu usunięcia torbieli, to trwa ona zależnie od rodzaju przeprowadzonego zabiegu i rozległości zmiany. Aby uzyskać takie informacje, zalecamy zasięgnięcie osobistej konsultacji z lekarzem zlecającym zabieg.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym znajdzie Pani informacje o torbielach kostnych:

https://portal.abczdrowie.pl/cysty-kostne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.