Widoczność ciąży pozamacicznej w 7 tc. - czy lekarz mógł coś zobaczyć?

Witam, mam pytanie, czy lekarz wykonujący USG mógł nie widzieć pęcherzyka ciążowego przy becie na kolejny dzień przed południem (tj. po ok. 15 h od badania) 33280, co oznaczało 7-8 tydzień ciąży, a wg ostatniej miesiączki 7,5 tygodnia. Pytam, ponieważ okazało się wkrótce, że miałam ciążę pozamaciczną i pękający jajowód - ciąża do momentu operacji była żywa. Pierwszy dzień OM: 03.01.2011 r. Badanie USG przez lekarza: 22.02.2011 r. Badanie krwi Beta HCG było 23.02.2011 r. Pierwszy atak bólowy z omdleniami: 28.02.2011 r. przetrzymałam - ostry ból trwał kilka godzin, później był nieco lżejszy. Drugi ostry atak bólu z omdleniem - Operacja ciąży pozamacicznej - na badaniu USG lekarz powiedział, że wielkość ciąży zgodna z wiekiem wg OM 03.03.2011 r. W brzuchu miałam ponad litr krwi. Lekarz wykonujący pierwsze USG potraktował mnie bardzo nieprzyjemnie, jak zło konieczne, powiedział, że ciąży nie ma, i że jak zrobię badanie Bhcg to mam przyjść dopiero za trzy tygodnie... Proszę o pilną odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przy tak wysokim poziomie bHCG ciąża powinna być już dawno widoczna w macicy, jeśli miałaby prawidłowy przebieg. Na usprawiedliwienie lekarza można napisać, że nie znał tego wyniku. Jednak trzeba też pamiętać, że na wczesne USG chodzimy nie po to, aby pomachać do dzidziusia, ale w celu wykluczenia w pierwszej kolejności takich sytuacji, zagrażających zdrowiu i życiu. Jeśli podała Pani dzień ostatniej miesiączki oraz poinformowała lekarza o swoich regularnych cyklach, to powinno to postawić go w stan podwyższonej czujności. Niestety tylko ok. 20% ciąż pozamacicznych jest możliwych do zobrazowania przy pomocy USG, stąd nie należy winić lekarza za to, że tej ciąży nie widział.

Pozdrawiam serdecznie!