Wykonanie testu obciążenia glukozą 75g glukozy w 21. tygodniu ciąży

Dzień dobry! Jestem w 21 tygodniu ciąży. Lekarz ginekolog zlecił mi wykonanie testu obciążenia glukozą 75g glukozy. Wyniki są następujące: glukoza na czczo: 81,1mg/dl glukoza po 2 godz: 155,4mg/dl Czy to już oznacza cukrzycę ciążową? Czy pobranie krwi wcześniej (ok 10min) przed zakończeniem 2-godzinnej przerwy między 1 pobraniem krwi a drugim mógł zakłócić wynik? Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Dobry wieczór,

Stężenie glukozy w drugiej godzinie testu większe lub równe 153 mg/dl oznacza cukrzycę ciążową. Wcześniejsze pobranie krwi mogło nieznacznie wpłynąć na wynik. Myślę, że na razie wystarczy dieta cukrzycowa i okresowe badanie stężenia glukozy we krwi. Na czczo zaleca się u ciężarnych z cukrzycą ciążową glikemię 60-90 mg/dl, a 1 h po posiłkach < 120 mg%. W razie wątpliwości proszę udać się do diabetologa.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz