Wyleczenie cukrzycy typu 2

Czy jest sposób na całkowite wyleczenie cukrzycy typu 2? Jakie kroki powinien podjąć chory, aby zatrzymać rozwój choroby?

Dzień dobry. Możliwe jest zahamowanie cukrzycy typu 2 i zmniejszenie ryzyka wystąpienia jej przewlekłych powikłań. Jednak wymaga to dużego zaangażowania pacjenta. Konieczne jest stosowanie ścisłej diety cukrzycowej, odpowiednia redukcja masy ciała (poprzez aktywność fizyczną i dietę) oraz stosowanie zaleceń lekarza (odpowiednie dawki leków i/lub insuliny, regularne pomiary poziomu glukozy we krwi). Jeśli nastąpi spadek masy ciała, poprawia się wrażliwość komórek na insulinę, czyli organizm zaczyna z powrotem radzić sobie z regulacją poziomu cukru we krwi. Wtedy pod opieką lekarza można stopniowo zmniejszać dawki insuliny lub leków, aż do całkowitego ich wyeliminowania.

Leczenie cukrzycy typu 2 polega na stosowaniu diety cukrzycowej, regularnej aktywności fizycznej i leków. Ścisłe stosowanie się do zaleceń może powstrzymać rozwój choroby. Intensywne leczenie zaraz po rozpoznaniu może spowodować u niektórych pacjentów ustąpienie choroby. Jednak u większości choroba ma charakter przewlekły, nieuleczalny i postępujący, między innymi z powodu częściowego tylko związku z otyłością.
U części pacjentów z dużą otyłością operacje bariatryczne mogą spowodować ustąpienie cukrzycy lub zmniejszenie zapotrzebowania na leki.

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.

Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.

Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli