Wymioty po przyjęciu tabletki - jakie ryzyko ciąży?

Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Do tej pory, zawsze brałam je regularnie. Kilka dni temu przyjęłam 11 tabletkę, ok. 3 h po tym wymiotowałam. Nie wzięłam dodatkowej tabletki i biorę je dalej tak jakby wymioty w ogóle nie wystąpiły. Od tamtej pory nie współżyłam, ale 3 dni przed tą sytuacją tak. Czy jest jakaś szansa na zajście w ciążę? Czy ochrona jest zachowana? Jeśli nie to jak długo muszę dodatkowo się zabezpieczać np. przez prezerwatywę?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
jeżeli wymioty pojawią się do 3h po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej należy przyjąć kolejną. Pani tego nie zrobiła, więc nie można liczyć na pełne działanie tabletek antykoncepcyjnych. Była to tabletka z drugiego tygodnia, dlatego jej pominięcie nie wiąże się z dużym ryzykiem zajścia w ciążę.
Powinna Pani stosować przez co najmniej  7 kolejnych dni dodatkowe zabezpieczenie np.prezerwatywę. Jednak dla pewności dodatkowe zabezpieczenie może Pani stosować do końca przyjmowania tabletek z obecnego opakowania.

Natomiast przed kolejnym opakowaniem tabletek antykoncepcyjnych należy wykluczyć ciążę.

Pozdrawiam