Wzięłam tabletkę z innego dnia - czy antykoncepcja jest zachowana?

Witam, nurtuje mnie pewna sprawa. Otóż tabletki przyjmuję zawsze o godz. 18.00, jednak ostatnio zdarzyła mi się dosyć dziwna sytuacja. Byłam na uczelni, kiedy powinnam była zażyć tabletkę. Niestety, nie miałam przy sobie blistra z tego miesiąca, tylko zapasowy. Był to piątek, jednak w zapasowym blistrze nie było tabletki z piątków, więc wzięłam tabletkę z następnego dnia, czyli soboty (a był to drugi tydzień). Później kochałam się z narzeczonym i teraz mam pewne obawy, czy na pewno byłam odpowiednio zabezpieczona... Dodam, że biorę tabletki jednofazowe, a resztę tabletek przyjmowałam normalnie...

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie ma Pani powodów do obaw. W przypadku tabletek dwuskładnikowych jednofazowych, które Pani przyjmuje wszystkie tabletki są takie same i zawierają taką samą ilość hormonów. Nie ma znaczenia, w jakiej kolejności się je przyjmuje, ważna jest natomiast regularność ich przyjmowania (codziennie o tej samej porze przez 21 dni), która jest warunkiem niezbędnym do uzyskania pełnej skuteczności antykoncepcyjnej. Producent umieścił na opakowaniu dni tygodnia tylko po to, aby ułatwić kobietom regularne przyjmowanie pigułek (łatwiej zauważyć, gdy się którąś pominęło). Kolejność przyjmowania tabletek ma znaczenie w przypadku preparatów dwufazowych.

Pozdrawiam!