Za bardzo przejmuję się szkołą - jak to zmienić?

Jestem uczennicą szóstej klasy. Są teraz ferie, a ja, chociaż jeszcze zostało kilka dni odpoczynku, strasznie się denerwuję szkołą. Martwię się, że czegoś nie umiem czy czegoś nie odrobiłam. Codziennie przed szkołą dzwonię do koleżanek i upewniam się, że wszystko zrobiłam. Oczywiście wieczorem również dzwonię do kilku koleżanek, żeby upewnić się, że wszystko mam zrobione. Nie wiem, co mam robić. Rozmawiałam o tym z rodzicami, jednak niewiele mi to dało. Ta wypowiedź może wydawać się dziwna, ale ja naprawdę nie wiem, co robić.

Witam!

Opisane przez Ciebie problemy mogą wynikać z lęku, jaki przeżywasz w związku z chodzeniem do szkoły. Zastanów się, co jest źródłem tego lęku i jak długo to trwa. Może sama na sobie wywierasz silną presję, że np. musisz zawsze być idealna i doskonale przygotowana. Pamiętaj, że każdy człowiek popełnia błędy. W życiu nie chodzi o to, żeby błędów nie popełniać, tylko żeby się na nich uczyć. Warto, żebyś sama sobie pozwoliła na odpoczynek i zajęcie się czymś, co sprawia Ci przyjemność. Szkoła jest bardzo ważna, ale nie może być całym Twoim życiem. Rozmawiaj z rodzicami o problemach. Teraz mogą tego nie rozumieć lub uważać, że to nic poważnego. Jednak rozmowy mogą im uświadomić, jak źle Ty się z tym czujesz. Jeśli sama nie będziesz mogła poradzić sobie z tymi problemami, poproś rodziców o zabranie Cię na spotkanie z psychologiem. Lęk może narastać i wywoływać coraz poważniejsze trudności, dlatego warto nad nim pracować już teraz.

Pozdrawiam