Zakola u 22-latka

Dzień dobry! Problemem, z którym się zmagam są zakola. Mam 22 lata. Do około 18 roku życia miałem piękne, kręcone włosy (do dzisiaj są ładne i kręcone). Niestety od 4 lat zauważyłem postępujące wypadanie włosów i tworzenie się zakoli. Nie uważam, że fatalnie to wygląda, ale wolałbym mieć tak samo gęste włosy jak do niedawna. Mój tata też ma zakola (ale to już facet po 50), dziadek do 75 roku życia nie łysiał, ale miał zakola. Jak mogę choć trochę usunąć zakola? Jakieś preparaty, domowe sposoby?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dzień dobry, łysienie u mężczyzn jest uwarunkowane genetycznie oraz hormonalnie - są to dwa mechanizmy uzupełniające się. Zaobserwowane przez Pana zakola, są typowym objawem łysienia androgenowego. Problem ten dotyczy około 30% mężczyzn w wieku między 20 a 30 rokiem życia. Można zastosować leczenie finasterydem. Jest ono długotrwałe (standardowa kuracja trwa 24 miesiące) i niestety nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Skutki terapii wyglądają mniej więcej tak: po 3-6 miesiącach mężczyźni zauważają mniej codziennie traconych włosów po 6-12 miesiącach obserwowane jest zwiększenie gęstości włosów, po 12-24 miesiącach dalsze zwiększanie gęstości włosów i pełną stabilizację wzrostu włosów. Jednak zaprzestanie kuracji po 2 latach spowoduje z powrotem wytwarzanie dihydrotestosteronu odpowiedzialnego za wypadanie włosów. Oznacza to konieczność przewlekłego stosowania finasterydu. Jeśli chodzi o domowe sposoby - warto stosować dobry szampon, odpowiednio dobrany do typy włosów.Istnieją także preparaty wzmacniające strukturę włosa - warto wybrać te zawierające ekstrakt z czarnej rzepy. Poza tym włosy powinny być myte letnią wodą i pozostawione bez suszenia do wyschnięcia (wysoka temperatura powietrza suszarek osłabia cebulkę włosa). Powinno się także często szczotkować włosy i wykonywać masaż skóry owłosionej głowy - poprawi to ukrwienie skóry, a zarazem cebulek włosowych, co sprzyja lepszemu ich odżywieniu.

Witam, widać to problem genetyczny. Ja mam bujne włosy a mój brat młodszy ode mnie o 9 lat zakola i łyse ognisko na czubku głowy - taki los. Można zahamować ten typ łysienia - androgenowy za pomocą finsterydu. Inne metody nie są uznawane za skuteczne w przypadku mężczyzn. Pozdrawiam