Zanik okresu po zmniejszeniu w diecie węglowodanów i zwiększeniu spożycia warzyw, owoców, mięsa i tłuszczu

Odkąd zmniejszyłam w diecie węglowodany (słodycze) i zwiększyłam spożycie warzyw, owoców, mięsa i tłuszczu, nie mam okresu. Zanim doczekam się do wizyty u ginekologa, chciałabym wiedzieć, co się robi w takim wypadku. Czy muszę zmienić dietę na mniej zdrową i przytyć, żeby mieć z powrotem okres? Ważę 50kg przy 159cm wzrostu (do tego mam dużo mięśni, bo ćwiczę od lat siłowo). Chcę utrzymać tę wagę. Sport uprawiałam i uprawiam od zawsze, więc to nie jest przyczyną. Czy antykoncepcja jest sensowna?

Droga Pani!

Zanik miesiączki nie powinien mieć bezpośredniego związku z wykluczeniem z jadłospisu węglowodanów prostych w postaci słodyczy. Zatem w żadnym wypadku nie zalecam zmiany diety na mniej zdrową. Sytuacja ta może mieć przyczynę związaną z niedostateczną ilością tkanki tłuszczowej w Pani organizmie w związku z uprawianiem sportów i jest to częsta przypadłość kobiet zajmujących się sportami siłowymi. Proponowałabym udać się na analizę składu ciała (8-elektrodowy analizator dostępny w lepszych gabinetach dietetycznych) w celu określenia zawartości tkanki tłuszczowej. Możliwe, że dieta, którą uznawała Pani za zdrową i odpowiednią dla siebie była niewystarczająco odżywcza i niedoborowa.
Gdyby miała Pani jeszcze pytania, to służę pomocą!

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Wykluczenie słodyczy nie powinno mieć wpływu na zanik miesiączki. Możliwe iż ma Pani zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej - u kobiet ćwiczących siłowo zdarza się to bardzo często

Witam,

Wykluczenie słodyczy z pewnością nie miało wpływu na zaistniałą sytuację. Co do antykoncepcji to również nie jest sposób na wywołanie okresu. O leczeniu zadecyduje ginekolog. Uważam, że w tym momencie Pani dieta jest zbyt niskokaloryczna i zredukowała Pani zbyt mocno poziom tkanki tłuszczowej. Dieta i ćwiczenia siłowe spowodowały spadek tkanki tłuszczowej do zbyt niskiego poziomu co zaskutkowało zaburzeniami hormonalnymi i brakiem miesiączki. Nie pisze Pani zbyt dużo na temat obecnej diety - ile ma kcal, jak dokładnie Pani jada wiec trudno jest mi ocenić jadłospis. Widzę jednak, że jest Pani z Warszawy (tu przyjmuje pacjentów), więc najchętniej zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną, na której wykonamy pomiary składu ciała i sprawdzę jak rozkłada się tkanka tłuszczowa w Pani ciele. Przeprowadzę również wywiad żywieniowy i zdrowotny oraz na tej podstawie dobiorę indywidualny jadłospis. Może Pani także opisać mi na maila jak wygląda Pani dieta. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy żywieniowe.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Zmniejszenie czy też wykluczenie słodyczy nie ma wpływu na zanik miesiączki. Miesiączka jest związana z układem hormonalnym, za którego prawidłowe funkcjonowanie odpowiada m.in. tkanka tłuszczowa. Być może poprzez rygorystyczne treningi oraz zbyt niskokaloryczną dietę ma Pani jej zbyt mało, stąd problem. Na pewno musi Pani udać się do ginekologa, który zadecyduje o dalszym stosowaniu antykoncepcji, odradzalibyśmy samowolną rezygnację. Może Pani także udać się do dietetyka, który na podstawie badań składu masy ciała oraz szczegółowego wywiadu zaproponuje Pani odpowiednio zbilansowane żywienie, które będzie dostarczało Pani organizmowi wszelkich niezbędnych składników, nie dopuszczając do niedoborów. Przybieranie masy ciała także musi być świadome, dlatego odradzamy zmianę diety na "niezdrową".

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444