Żywotność plemników i dni płodne

Witam! Bardzo proszę o rzetelną odpowiedź, mam pytanie związane z plemnikami i ich żywotnością oraz sprawnością:] Wiem, że są w stanie one przeżyć w drogach rodnych kobiety maksymalnie 7dni. Ale nasuwa mi się pytanie, czy aby tak było, w momencie stosunku kobieta musi być w fazie płodnej (czyli okres ok. 6 dni przed owulacja)? Czy w tych 7 dniach żywotniści plemnika chodzi właśnie o ten śluz? Czy może sobie przeżyć, jeżeli do stosunku doszło np. dzień przed fazą płodną? To jedna sprawa. Druga jest tak taka, że zastanawiam się jaką właściwie plemnik musi przebyć drogę, aby dotrzeć do celu, czy jest możliwe, aby dotarł do jajeczka, jeżeli do ejakulacji dochodzi np. w przedsionku pochwy? I na koniec wielki spór o preejakulat - widzę, że toczą się tu debaty na ten temat. Sama przeszukałam sporo stron, zarówno w jezyku polskim, jak i angielskim, i OK, rozumiem, że są szanse na zapołdnienie, jeżeli członek znajdował się głęboko w pochwie, w dodatku kiedy kobieta była w fazie płodnej. Ale czy są powody, żeby tak strasznie się stresować, jeżeli preejakulat był zostawiony na zewnetrznych narzadach kobiety(!) lub w przedsionku pochwy (czyli nie doszło do pełnej penetracji)? Czy jest możliwe, że ten preejakulatowy plemnik z przedsionka/z zewnetrza(!) sam sobie przewędruje do jajowodu, tylko dzieki np. skurczom kobiecych mięśni?! I jeszcze na koniec, już ostatnie pytanie, a mianowicie czy faza płodna u kobiety zawsze objawia się przezroczystym, rozciągliwym śluzem, łatwym do zaobserwowania, czy może się zdarzyć, że objawy są inne (śluz o innej konsystencji lub w ogóle jego brak)? Za odpowiedź będę bardzo wdzięczna, pozdrawiam! Marcella:)
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niektóre źródła podają, że plemniki mogą żyć w drogach rodnych kobiety do 7 dni, jednak zazwyczaj uznaje się, że jest to okres 3 dni. Śluz wpływa na stan odżywienia plemników i ich ruchliwość (śluz "niepłodny" jest gęsty i plemniki "grzęzną" w nim), jednak plemniki "dadzą sobie radę" także w dni niepłodne. Możliwe jest więc zapłodnienie po stosunku, mającym miejsce przed fazą płodną. To są właśnie ograniczenia tzw. metod naturalnych.

Jeśli chodzi o peejakulat pozostawiony np. na zewnętrznych narządach płciowych kobiety, to ryzyko ciąży w takim wypadku jest małe, aczkolwiek istnieje. Prawda jest taka, że ciąże spowodowane pettingiem stanowią niewielki ułamek niechcianych ciąż... Najczęściej wpadka spowodowana jest nie zastosowaniem zabezpieczenia podczas pełnego stosunku - ponieważ partnerzy "zapomnieli się", "nie lubią" antykoncepcji albo stosowana przez nich metoda zawiodła.

Pozdrawiam!