Pestki słonecznika – kalorie, witaminy i minerały, kwasy tłuszczowe

spis treści
rozwiń

Pestki słonecznika są bogate w różnorodne witaminy minerały oraz kwasy tłuszczowe. Najbardziej znane są z wysokiej zawartości witaminy E, która jest nazywana witaminą płodności gdyż ma wpływ na jej utrzymanie. Jakie jeszcze mikroelementy istotne dla prawidłowego funkcjonowania zawierają pestki słonecznika oraz jakie mają właściwości?

1. Pestki słonecznika – kalorie

W 100 gramach pestek słonecznika znajduje się około 584 kalorii.

2. Pestki słonecznika – witaminy

Pestki słonecznika są znane z dużej zawartości wielu składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wśród nich wymienia się: witaminy, pierwiastki oraz kwasy tłuszczowe.

Zobacz film: "Co warto wiedzieć o błonniku?"

Witaminy występujące w pestkach słonecznika to przede wszystkim witamina E odgrywająca kluczową rolę w utrzymaniu płodności. Ponadto obecna jest w nich witamina B, która jest istotna dla prawidłowego działania układu nerwowego. Kolejno witamina A mająca bardzo dobry wpływ na skórę i jej wygląd. Witamina C znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych również występuje w pestkach słonecznika. Słonecznik jest także źródłem kwasu foliowego, który jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju ciąży.

Zawartość wymienionych witamin w pestkach słonecznika jest następująca (na 100 g ziaren):

 • Witamina E – 35.17 mg
 • ****Witamina B6  - 1.345 mg****
 • **Witamina A – 50 IU**
 • ****Witamina C - 1.4 mg****
 • **Kwas foliowy -  227 µg**

 

Pestki słonecznika zawierają witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe
Pestki słonecznika zawierają witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe

3. Pestki słonecznika – minerały

Pestki słonecznika bogate są także w szereg minerałów. Pierwiastek, który jest obecny w pestkach słonecznika w największej ilości to magnez. Dzięki temu minerałowi można skutecznie walczyć ze stresem oraz jego skutkami. Ponadto osoby spożywające duże ilości kawy i uczące się powinny jeść pestki słonecznika ponieważ kawa wypłukuje ten pierwiastek. Magnez także wspomaga pracę serca, naczyń krwionośnych, mięśni. Kolejnym minerałem obecnym w pestkach słonecznika jest wapń, który jest odpowiedzialny za pracę układu kostnego. Następnym elementem, który występuje w słoneczniku jest żelazo odpowiedzialne za natlenienie tkanek i komórek oraz ciśnienie tętnicze krwi. Potas także jest obecny w pestkach słonecznika i wspomaga działanie gospodarki wodno-elektrolitowej. Ponadto w mniejszych ilościach w słoneczniku są obecne: cynk, miedź, selen czy mangan.

 • Magnez - 325 mg
 • Wapń – 78 mg
 • Żelazo - 5.25 mg 
 • Potas - 645 mg
 • Cynk - 5 mg

   

Kto powinien sięgać po pestki słonecznika?
Kto powinien sięgać po pestki słonecznika? [6 zdjęć]

Słonecznik jest rośliną z rodziny astrowatych kwitnącą od lipca do października. Ma sztywne łodygi i...

zobacz galerię

4. Pestki słonecznika - kwasy tłuszczowe

Kwasy tłuszczowe obecne w słoneczniku to przede wszystkim te z grupy omega 6. Jako, że wspomagają budowę błony komórkowej komórek ciała odgrywają ważną rolę w utrzymaniu odporności organizmu a także chronią przed rozwojem stanów zapalnych. Ponadto w odpowiednich ilościach chronią przed wzrostem poziomu złego cholesterolu. 

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
  i bądź na bieżąco!