Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 3 9 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leczenie ortodontyczne: Pytania do specjalistów

Co robić z odsłoniętymi szyjkami zębowymi?

Mam 35 lat, do tej pory nie mialam zadnych problemow z zebami. Jednak ostatnio podczas czyszczenia zebow, higienistka zwrocila uwage, ze mam bardzo odsloniete szyjki zebowe oraz zaczyna wystepowac zanik kosci... Polecila mi skonsultowac sie z ortodonta, gdyz jest to... Mam 35 lat, do tej pory nie mialam zadnych problemow z zebami. Jednak ostatnio podczas czyszczenia zebow, higienistka zwrocila uwage, ze mam bardzo odsloniete szyjki zebowe oraz zaczyna wystepowac zanik kosci... Polecila mi skonsultowac sie z ortodonta, gdyz jest to prawdopodobnie spowodowane wada zgryzu. Na wizycie ortodonta potwierdzil ta diagnoze, mam tylozgryz zgryz gleboki, natomiast co to przerazilo mnie najbardziej, to to, ze powiedzial iz mozna sprobowac leczenia ortodontycznego, natomiast jest tylko 50% szans ze wada zostanie wyleczona, nawet jesli, to najprawdopodobniej wroci. Powiedzial, ze mozna sprobowac leczenia, ale on nie bedzie nic sugerowal... Natomiast ja wlasnie przyszlam tam, aby mi ktos doradzil jakie jest najlepsze wyjscie z tej sytuacji, bo jako laik nie wiem co bedzie lepsze dla mojego zdrowia, czy ewentualne leczenie moze przyniesc jakies skutki uboczne (twierdzil, ze raczej nie). Jestem troche zalamana, gdyz przetrzasajac wczesniej internet, wszedzie jest napisane, ze leczenie ortodontyczne jest mozliwe w kazdym wieku (wiadomo, u doroslych trudniejsze). Ciezko mi uwierzyc, ze w wieku 35 lat, jestem skazana na przedwczesne wypadniecie zebow, gdyz z slow lekarza wynika, ze tego procesu najprawdopodobniej nie bedzie mozna skutecznie zatrzymac. Jednym slowem, lekarz zaproponowal leczenie w ktorego skutecznosc sam slabo wierzy, nie mowil tez nic o tym, ze jest to wada kwalifikujaca tylko do leczenia operacyjnego (ktorego nie podjelabym sie i tak). Dodam, ze wczesniej zaden stomatolog nie zwrocil mi uwagi na problem z dziaslami, nie mam tez zadnych dolegliwosci, ani ze strony dziasel, ani ze strony stawow. Nie przeszkadza mi tez to wizualnie, gdyz potrafie te wade wizualnie kamuflowac. Czy naprawde zatrzymanie recesji dziasel z powodu wady zgryzu jest az tak trudne albo niemozliwe u osoby 35 letniej, ktorej uwage na ten problem zwrocono dopiero niedawno?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy można założyć aparat na zęby w tej sytuacji?

Witam. Czy decydując się na wszczepienie implantów zębowych w miejscach gdzie są ubytki, po zakończeniu całego procesu gojenia można podjąć leczenie wady zgryzu aparatem ortodontycznym czy jednak implanty są przeciwskazaniem? Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Czy mogę temu jakoś zapobiec?

Witam Mam takie pytanie chciałbym wstawić implanty w miejsca w które musze usnąć dwa zęby ale najpierw musze założyć aparat ortodontyczny .Czy w czasie leczenia aparatem nie zaniknie kość po usuniętych zębach ? Czy można temu jakoś zapobiec ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Aleksandra Pracka-Gudynowska
Lek. dent. Aleksandra Pracka-Gudynowska

Z czego może wynikać taki ból dolnych zebów?

Dzień dobry, po około dwóch latach leczenia zdjąłem aparat ortodontyczny metalowy w grudniu zeszłego roku. Przez pierwsze 3 miesiące wszystko było ok, mam naklejoną retencję stałą na górne i dolne zęby oraz wyjmowaną przezroczystą szynę na górne zęby. W ciągu... Dzień dobry, po około dwóch latach leczenia zdjąłem aparat ortodontyczny metalowy w grudniu zeszłego roku. Przez pierwsze 3 miesiące wszystko było ok, mam naklejoną retencję stałą na górne i dolne zęby oraz wyjmowaną przezroczystą szynę na górne zęby. W ciągu ostatnich kilku tygodni zacząłem odczuwać ból zębów dolnych w okolicach gdzie przyklejony jest retainer (od kła do kła), a ostatnio także kolejnych zębów piątek, szóstek (na nich nie ma retencji). Wcześniej tego nie doświadczałem. Na RTG z grudnia zęby wyglądają ok, stomatolog po sprawdzeniu też mówi że wszystko w porządku, jednak odczuwam bóle dolnych zębów o różnym nasileniu (ćmiący, tępy) które czasami znikają a następnie samoistnie się pojawiają. Czy to spowodowane retainerem stałym, czy może być jakiś inny powód? Czy to oznacza że zęby się przemieszczają i należy zastosować dodatkową retencję ruchomą również na dolne zęby? Od strony stawów skroniowo-żuchwowych brak dolegliwości, chodzę do fizjoterapeuty który stwierdził lekkie napięcia mięśniowe. Co można doraźnie zastosować na takie bóle?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Jak radzić sobie z tym bruksizmem?

Dzień dobry, mam problem z bruksizmem. Od dwóch lat noszę aparat ortodontyczny, niestety nie pomógł w walce z problemem, a za dwa miesiące mam termin zdjęcia aparatu. Bardzo proszę o poradę, co należy zrobić po zakończeniu leczenia ortodontycznego? Czy botoks... Dzień dobry, mam problem z bruksizmem. Od dwóch lat noszę aparat ortodontyczny, niestety nie pomógł w walce z problemem, a za dwa miesiące mam termin zdjęcia aparatu. Bardzo proszę o poradę, co należy zrobić po zakończeniu leczenia ortodontycznego? Czy botoks jest dobrym rozwiązaniem? Wiem, że taka porada nie zastąpi konsultacji stacjonarnej, ale chcę zasięgnąć opinii więcej niż jednego specjalisty.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Po jakim czasie zmiany powinny być widoczne?

Od trzech miesięcy noszę aparat ortodontyczny (metalowy, cienkołukowy). Przewertowałam wiele innformacji oraz grup w Internecie. Większość osób noszących aparat stwierdziła, że widziała zmiany już po mięsiącu. Ja mam aparat 3 miesiąc i praktycznie nie zauważyłam żadnych zmian. Czy to jest normalne?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy istnieje medyczna przesłanka do założenia korony tymczasowej przed zakończeniem leczenia?

W trakcie leczenia ortodontycznego miałem wszczepiony implant w miejsce brakującego zęba. Powoli (jeszcze pół roku / rok) zbliżam się do końca leczenia i ortodonta chce założyć na implancie koronę tymczasową. Niestety nie potrafi wyjaśnić powodu poza tym, że jest... W trakcie leczenia ortodontycznego miałem wszczepiony implant w miejsce brakującego zęba. Powoli (jeszcze pół roku / rok) zbliżam się do końca leczenia i ortodonta chce założyć na implancie koronę tymczasową. Niestety nie potrafi wyjaśnić powodu poza tym, że jest to "potrzebne do pracy" i "lepiej sprawdzić jak zęby będą wyglądać zanim przystąpimy do zakładania korony docelowej". Ja z kolei wolał bym poczekać aż zęby będą już ustawione i będzie można do nich dopasować koronę docelową. Zakładając, że ortodonta i implantolog wiedzą co robią i przygotują koronę, która będzie pasować do końcowych efektów leczenia. Nie mogę znaleźć materiałow na taki konkretny przypadek, natomiast to co znajduję podaje za cel zakładania korony tymczasowej wyłącznie aspekt wizualny (bez znaczenia dla mnie) lub zatrzymanie kładzenia się zębów (bez znaczenia, jest implant, jest aparat - zęby się nie ruszą niekontrolowanie). Czy istnieje jakakolwiek medyczna przesłanka do założenia korony tymczasowej przed zakończeniem leczenia? Niekoniecznie coś pewnego, ale czy istnieje jakiś powód dla którego mogło by to być potrzebne?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy mogę mieć założoną protezę w tej sytuacji?

Witam, niedługo zbliża się koniec leczenie ortodontycznego, nie mam szóstego zęba(prawa strona żuchwa), ortodonta zaleca mi wstawienie implantu, jednak zastanawiam się nad mostem lub protezą. Czy wstawienie mostu niszczy sąsiednie zęby? Czy wstawienie protezy jest możliwe i nie spowoduje nawrotu wady zgryzu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marta Kędzierska
Lek. dent. Marta Kędzierska

Czy można zmniejszyć opadanie kącików ust?

Po leczeniu ortodontycznym u córki ( 27 lat) bardzo widać opadające kąciki ust. Gdy miała około 12 lat lekarz ortodonta zdecydował o wysunięciu dolnej szczęki, aby nie usuwać górnych zębów (uważał, że wszystkie nie zmieszczą się w łuku). Czy... Po leczeniu ortodontycznym u córki ( 27 lat) bardzo widać opadające kąciki ust. Gdy miała około 12 lat lekarz ortodonta zdecydował o wysunięciu dolnej szczęki, aby nie usuwać górnych zębów (uważał, że wszystkie nie zmieszczą się w łuku). Czy w tym wieku i po leczeniu można poprawić coś w tym względzie? Wada ta jest bardzo widoczna.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marta Kędzierska
Lek. dent. Marta Kędzierska

Czy to leczenie zębów zostało przeprowadzone prawidłowo?

Od początku listopada leczę swoje zęby które nie były w najlepszym stanie ponieważ zdecydowałem wkońcu założyć aparat ortodontyczny. Do tej pory odczuwałem lęk przed dentystą a w szczególności przed usuwaniem zębów dlatego też zwlekałem od czasów podstawówki z usunięciem... Od początku listopada leczę swoje zęby które nie były w najlepszym stanie ponieważ zdecydowałem wkońcu założyć aparat ortodontyczny. Do tej pory odczuwałem lęk przed dentystą a w szczególności przed usuwaniem zębów dlatego też zwlekałem od czasów podstawówki z usunięciem górnej szóstki z prawej strony której praktycznie nie było (został tylko kawałek jednej ściany), po 3 tygodniach usunąłem również z prawej strony dolną siódemkę która nie wyrosła do końca i była zepsuta. Rozpoczęło się leczenie, zostały wyleczone zęby licząc od mojej prawej strony 3,2,1,1,2,3,4,5,6 i czeka mnie jeszcze z prawej strony górna siódemka oraz z lewej dolna siódemka oraz usunięcie lewej górnej ósemki która nie do końca wyrosła, reszta zębów według dentysty jest w porządku i po wyleczeniu tych zębów mogę teoretycznie założyć aparat. Wydaje mi się to trochę dziwne że praktycznie wszystkie zęby górne nadawały się do leczenia a na dole jest tylko jeden (chociaż według mnie szóstka obok tej siódemki również nadaje się do leczenia, widzę na środku po boku ciemną kropkę jakby dziurkę, podobnie na górnej piątce z prawej strony), nie wierzę żeby dentysta tego nie widział. Miałem problemy po rozpoczęciu leczenia zębów bocznych gdyż cały czas nie mogłem przyzwyczaić się do zgryzu przez co zacząłem zaciskać zęby, wcześniej też mi się zdarzało ale robiłem to mniej świadomie w sytuacjach wysiłkowych lub stresowych, dopiero po jakimś czasie zdawałem sobie z tego sprawę i przestawałem. Przez te problemy ze zgryzem i zaciskanie w ciągu ostatnich 2 tygodni zauważyłem że niektóre zęby jakby mi czasami przeskakują (takie dziwne pyknięcie), głównie odczuwalne jest to na prawej górnej piątce gdyż mój zgryz z tej strony opiera się na zębach 4,5 i po zaciśnięciu zębów właśnie jest jakby uczucie takiego przesunięcia, wciśnięcia w dziąsło ale nie widać wizualnie żeby ząb się ruszał(gdy nie zaciskam mocno zębów, tylko je na sobie opieram to tego uczucia nie ma). Miałem świadomość że te zęby jakby przeskakują od wielu lat ale przeważnie zdarzało mi się to zauważyć raz po przypadkowym zaciśnięciu zębów i później tego nie zauważałem(a pewnie występowało cały czas). Co może być przyczyną tego uczucia? Czy jest to konsekwencja krzywego zgryzu i zaciskania zębów? Czy leczenie ortodontyczne rozwiąże ten problem? Zastanawiam się też jak wygląda sytuacja z jedzeniem po usunięciu zęba, teraz tego problemu nie miałem gdyż usuwane były tylko z jednej strony więc jem drugą stroną. Po usunięciu tych zębów nadal są takie dziury po zębach i pewnie to samo będzie po usunięciu ósemki, czy ta dziura kiedyś zniknie, zarośnie? Czy jeśli do tej dziury np. po tygodniu czy dwóch po usunięciu dostaną się resztki jedzenia to trzeba je wypłukiwać za wszelką cenę czy dziąsło sobie z tym poradzi bo zdarza się że ciężko jest wypłukać wszystkie resztki.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy separatory muszą zostać do tego czasu?

Witam, mam pytanie, poniewaz tydzien temu zalozono mi seperatory między zębowe do stripptingu, ktory mialam miec dzisiaj na wizycie. Niestety moja Pani ortodontka sie rozchorowala i dopiero termin mam na 9 grudnia.. i moje pytanie brzmi czy mam miec nadal... Witam, mam pytanie, poniewaz tydzien temu zalozono mi seperatory między zębowe do stripptingu, ktory mialam miec dzisiaj na wizycie. Niestety moja Pani ortodontka sie rozchorowala i dopiero termin mam na 9 grudnia.. i moje pytanie brzmi czy mam miec nadal te seperatory przez miesiac? albo gdy same wypadna to nic sie nie stanie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy w czasie noszenia aparatu ortodontycznego można skorygować cofniętą brodę?

Dobry wieczór, czy w czasie noszenia aparatu ortodontycznego (początek leczenia) można skorygować cofnięta brodę preparatem Radiesse albo kwas hialuronowym? Czy jest to uzależnione od rodzaju aparatu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Jak można leczyć taki ubytek w uzębieniu?

Jestem po 3-letnim leczeniu ortodontycznym, polegającym na wyciagnięciu zatrzymanego zęba, górnej trójki. Niestety leczenie nie powiodło się i zatrzymana trójka musiała być usunięta chirurgicznie. w efekcie mam wszystkie pozostał zęby i dziurę w miejscu trójki. Poszukuje informacji nt. możliwego... Jestem po 3-letnim leczeniu ortodontycznym, polegającym na wyciagnięciu zatrzymanego zęba, górnej trójki. Niestety leczenie nie powiodło się i zatrzymana trójka musiała być usunięta chirurgicznie. w efekcie mam wszystkie pozostał zęby i dziurę w miejscu trójki. Poszukuje informacji nt. możliwego dalszego leczenia. Czy należy usunąć pozostałe trójki czy też jest możliwość takiego przesunięcia zębów aby nie było szpary?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jakie leczenie zgryzu najlepiej podjąć?

Witam mam pewien problem, liczę na szczegółową odpowiedź. Od 3 miesięcy leczę zęby, do niedawna wszystko było w porządku aż zacząłem leczyć zęby boczne. Od tego momentu mam ogromne problemy z prawidłowym zagryzaniem zębów. Wcześniej nic mi nie przeszkadzało... Witam mam pewien problem, liczę na szczegółową odpowiedź. Od 3 miesięcy leczę zęby, do niedawna wszystko było w porządku aż zacząłem leczyć zęby boczne. Od tego momentu mam ogromne problemy z prawidłowym zagryzaniem zębów. Wcześniej nic mi nie przeszkadzało po wizycie miałem zdecydowanie za wysokie wypełnienie na górnej piątce. Przez tydzień męczyłem się z tą piątką, zacząłem przez to zagryzać zęby. Na kolejnej wizycie zostało to poprawione i wydawało mi się że jest wszystko ok, w każdym bądź razie nie odczuwałem w tym miejscu żadnego dyskomfortu, została zrobiona też górna szóstka. Zagryzanie zębów mi zostało i mam wrażenie że mnie już od tego pobolewają gdyż wcześniej było wszystko w porządku a teraz na górnych zębach po stronie która zagryzam co jakiś czas pojawia się delikatny ból, taki dosłownie na sekundkę, nasila się po tym jak zacznę zagryzać zęby a nawet zaczyna się powoli pojawiać w momencie mocniejszego zagryzienia zębów. Staram się to kontrolować ale jest mi bardzo ciężko ponieważ cały czas odczuwam pewien dyskomfort który sprawia że nadal zagryzam te zęby, pierwszą rzeczą którą robię po przebudzeniu to sprawdzenie czy w zgryzie jest wszystko w porządku. Po zrobieniu tej szóstki i poprawie piątki dyskomfort w zagryzaniu pozostał, została zrobiona też dolna siódemka po tej samej stronie która mam wrażenie czasami delikatnie pobolewa szczególnie po jedzeniu (minęły 2 dni od zabiegu) a dziąsło jest delikatnie spuchnięte co też po tych dwóch dniach wygląda zdecydowanie lepiej. Czy ból siódemki i napuchnięte dziąsło to może być dyskomfort związany z przeprowadzonym zabiegiem i znieczuleniem? Ból nie jest dotkliwy, pojawia się zazwyczaj po jedzeniu lub dłuższej manipulacji wokół tego zęba a gdy przestanę go ruszać to po minucie przechodzi. Dyskomfort związany z nieprawidłowym zgryzem również pozostał, fakt mam wadę zgryzu ale wcześniej nie odczuwałem żadnego problemu, po zabiegach na zębach bocznych mam wrażenie że nie wszystkie zęby stykają się prawidłowo. Zęby górne po prawej stronie zaczęły mi przeszkadzać natychmiast po wykonaniu poprawki na zębach po stronie lewej, tak jakby zgryz z lewej strony stał się niższy i przez to prawa strona spotyka się wcześniej, tak samo jest z lewej strony w okolicach 3 i 4 gdyż mam wrażenie że jest tutaj zbyt duży nacisk na te zęby, który najbardziej przeszkadza mi podczas jedzenia, zęby te stukają cały czas o siebie, podobnie strona prawa, przez to ciągłe zagryzanie i sprawdzanie mam wrażenie że lewa strona też mi troszkę przeszkadza a mianowicie zęby 5,6,7 tak jakby były za wysokie ale nie pasuje mi to wtedy z podejrzeniem zbyt niskich wypełnień. Mam wrażenie że dentysta ma mnie już dość i nie uda nam się tego poprawić, nawet nie wiem jakie są tego możliwości, czy tylko moja wyobraźnia i wina tego że cały czas zagryzam zęby czy może rzeczywiście jest coś nie tak. Jestem już tym wykończony psychicznie, mam dość, jestem załamany i całymi dniami od rana do wieczora myślę tylko o tych zębach, prawie nic nie jem, nic nie sprawia mi przyjemności i najchętniej to wogóle nie wychodziłbym z łóżka. Co powinienem zrobić? Czy są jakieś możliwości naprawienia tego zgryzu? Fakt na koniec leczenia miałem podjąć się leczenia ortodontycznego ale dyskomfort już teraz jest tak nieznośny że nie wytrzymam a do leczenia pozostał mi prawie cały dolny łuk i na pewno to jeszcze potrwa, a samo założenie aparatu pewnie też nie rozwiąże problemu natychmiastowo.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys

Czy może tak wyglądać korzeń zęba?

Dzień dobry, dzisiaj zauważyłem, że od wewnętrznej strony przy dolnym łuku mam taki biały wyrostek, twardy w dotyku. Mam wrażenie, że jest to korzeń zęba, który znajduje się w niepokojąco bliskiej odległości od świata zewnętrznego :) Czy możliwe by... Dzień dobry, dzisiaj zauważyłem, że od wewnętrznej strony przy dolnym łuku mam taki biały wyrostek, twardy w dotyku. Mam wrażenie, że jest to korzeń zęba, który znajduje się w niepokojąco bliskiej odległości od świata zewnętrznego :) Czy możliwe by był to korzeń zęba? Żaden z najbliżej sąsiadujących zębów nie był nigdy leczony. Co to może właściwie być? Jestem w trakcie leczenia ortodontycznego, noszę nakładki invisalign. Na dole miałem bardzo duże stłoczenia. Równo za miesiąc mam wizytę u stomatologa, a dwa dni później u ortodontki. Czy sprawa może poczekać, czy to raczej pilny temat? Nie wiem na ile jest to widoczne na zdjęciu, to ten mały biały element niedaleko dwójki.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy zęby powinny wrócić nw swoje dawne miejsce?

Dzień dobry, 7 miesięcy temu rozpoczęłam leczenie metodą nakładkową Invisalign. Wada niewielka, stłoczenie zębów. Od jakichś 3 miesięcy występują u mnie dziwne objawy z prawej strony twarzy- ból, pieczenie, ucisk (ucho, oko, policzek, zatoka).... Dzień dobry, 7 miesięcy temu rozpoczęłam leczenie metodą nakładkową Invisalign. Wada niewielka, stłoczenie zębów. Od jakichś 3 miesięcy występują u mnie dziwne objawy z prawej strony twarzy- ból, pieczenie, ucisk (ucho, oko, policzek, zatoka). Byłam u laryngologa, okulisty, neurologa, dentystów, endodontów, miałam robiony tomograf oraz rezonans magnetyczny- wszystko prawidłowo. Wszystko wskazuje na to, że jest to przeciążenia stawu skroniowo- żuchwowego, powstałe przez leczenie ortodontyczne. Dodam, że wczesniej dość głęboko gryzłam (głęboko wchodziłi ząb w zęba), zawsze musiałam mieć cienkie plomby i często je wymieniać. Zapytam ortodontki czy jest to możliwe do skorygowania przy okazji prostowania zębów i ortodontka stwierdził, że jak najbardziej... nie mialam robionego żadnego wywiadu jeżeli chodzi stawy, sama nie pytałam bo nawet nie wiedziałam, że coś może pójść nie tak. Czy zęby powinny wrócić na swoje dawne miejsce? Czy ortodontka powinna kontynuować leczenie w celu cofnięcia tego zgryzu? Czy wymienić plomby i zgryz się ułoży? Chodzić na masaże rechabilitacyjne? Bardzo poszę o wskazówki. Z góry dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy mogę zastosować botox przy bruksizmie?

Dzień dobry, od kilku lat noszę aparat ortodontyczny. Niestety również cierpię na bruksizm, w związku z tym chciałbym poddać się zabiegowi wstrzyknięcia botoxu. Czy taki zabieg jest możliwy do wykonania podczas leczenia ortodontycznego? Czy w ogóle zabieg taki... Dzień dobry, od kilku lat noszę aparat ortodontyczny. Niestety również cierpię na bruksizm, w związku z tym chciałbym poddać się zabiegowi wstrzyknięcia botoxu. Czy taki zabieg jest możliwy do wykonania podczas leczenia ortodontycznego? Czy w ogóle zabieg taki jest bezpieczny? Dodam, że nie mogę nosić szyn chroniących zęby, a moje zęby są w coraz gorszym stanie, więc nie chciałabym czekać z leczeniem tej dolegliwości.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy można zastosować leczenie ortodontyczne?

Witam mam 18 lat i mlecznego zęba jest to górna dwójka na moje nieszczęście jest strasznie mały przez co z daleka wygląda jakbym nie miał zęba.Zastanawiam się nad leczeniem ortodontycznym bo implantu raczej nie da się tam wstawić bo dziura... Witam mam 18 lat i mlecznego zęba jest to górna dwójka na moje nieszczęście jest strasznie mały przez co z daleka wygląda jakbym nie miał zęba.Zastanawiam się nad leczeniem ortodontycznym bo implantu raczej nie da się tam wstawić bo dziura będzie za mała.I tutaj mam pytanie jeśli zdecydowałbym się na stały aparat ile bym musiał czekać żeby ten ubytek zakryły pozostałe zęby?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Która opcja leczenia zębów jest lepsza?

Mam dolną szóstkę ze zmianami okołowierzchołkowymi, zakwalifikowana do leczenia kanałowego. Po leczeniu ma nastąpić odbudowa protetyczna, niestety nie wiem jaka dokładnie. Druga opcja to leczenie ortodontyczne (które i tak planuję) i usunięcie szóstki oraz jeśli to możliwe przesunięcie siódemki... Mam dolną szóstkę ze zmianami okołowierzchołkowymi, zakwalifikowana do leczenia kanałowego. Po leczeniu ma nastąpić odbudowa protetyczna, niestety nie wiem jaka dokładnie. Druga opcja to leczenie ortodontyczne (które i tak planuję) i usunięcie szóstki oraz jeśli to możliwe przesunięcie siódemki oraz ósemki (aktualnie z próchnicą, nieleczona bo miała być usuwana). Zakładając, że takie przesunięcie byłoby możliwe co jest bardziej korzystne? Niestety jeśli chce ratować szóstkę musi się to odbyć na dniach, ząb został już przygotowany pod leczenie kanałowe.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy można założyć implant podczas noszenia aparatu?

Czy w trakcie leczenia ortodontycznego jest możliwe wszczepienie implantu (chodzi o końcowa fazę leczenia) chce przyspieszyć proces wszczepienie implantu ale nie wiem czy są jakieś możliwości na wszczepienie implantu gdy na zębach jest aparat albo czy jest możliwość zdjęcia aparatu... Czy w trakcie leczenia ortodontycznego jest możliwe wszczepienie implantu (chodzi o końcowa fazę leczenia) chce przyspieszyć proces wszczepienie implantu ale nie wiem czy są jakieś możliwości na wszczepienie implantu gdy na zębach jest aparat albo czy jest możliwość zdjęcia aparatu na czas implantacji i założenie aparatu ponownie i czy są to duże koszta
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
Patronaty